Dolar İçin Kritik Saat 14.00

Dolar İçin Kritik Saat 14.00

Merkez Bankası’nın çarşamba günü başlayan ve bugün saat 14.00’te sonuçlarını bildireceği faiz kararı ve karar metni piyasalarda yol belirleyici olarak takip ediliyor.

ABONE OL
15 Nisan 2021 11:11
Dolar İçin Kritik Saat 14.00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merkez Bankası’nın çarşamba günü başlayan ve bugün saat 14.00’te sonuçlarını bildireceği faiz kararı ve karar metni piyasalarda yol belirleyici olarak takip ediliyor.
Dolar/TL hafta içinde dolarda küresel değer kaybı ile 8.20’li seviyelerden 8.10’a düştükten sonra yatay bir seyir izledi. Piyasalarda hem TCMB’nin faiz kararı hem de PPK metnindeki değişiklikleri ilerideki dönemde uygulanacak para politikasına dair vereceği sinyallere göre fiyatlama yapılması bekleniyor.


Dolar, ABD tahvil getirilerinin geçen ay gördüğü seviyelerden gerilemesiyle üç haftanın dip seviyesine yakın seyrederken, yatırımcılar ABD’de faizlerin var olan düşük seviyelerde bir süre daha kalacağı sözlerini kabulleniyor gözüküyorlar.

Dolar endeksi dün 91.751 ile dört haftanın dip seviyesine geriledikten sonra bugün 91.601 seviyesindeydi. Fed yetkililerinden art arda gelen faizlerin düşük seviyelerde tutulacağına dair açıklamaların ABD Hazine tahvil getirilerini düşürmekte etkili olduğu görülüyor.

Her ne kadar pek çok yatırımcı, ABD’de enflasyonun tahminleri aşması halinde Fed’in yaklaşımını yıl sonuna doğru değiştireceğini düşünse de şu anda Fed’in taahhütlerini ve varsayımlarını ikna edici buluyorlar.ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvil getirisi mart ayının sonunda gördüğü 14 ayın zirvesi olan yüzde 1.776’nın oldukça altına düşerek yüzde 1.636’ya düştü ve dolara olan talebi düşürdü.

Fed Başkanı Powell’ın ayrıca dün yaptığı açıklamada, Fed’in faiz artırmadan önce aylık tahvil alımlarını azaltacağını ifade etti.

Şubat ayında 300’e kadar geriledikten sonra TCMB başkanının görevden alınması ile Mart sonunda 500 baz puana yaklaşan Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i 425/430 seviyesinde.

dolar

FAİZ KARARI BEKLENİYOR

Kavcıoğlu’nun başkanlığındaki ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında TCMB’nin politika faizini yüzde 19 seviyesinde sabit tutması tahmin ediliyor. Reuters anketinde 2021 yılı için politika faizindeki indirim beklentileri öne çekilmiş durumda.

Reuters anketindeki faiz indirimi sorusuna yanıt veren 14 ekonomistten 5’i ilk faiz indirimini ikinci çeyrekte beklerken, 7’i ise bunun üçüncü çeyrekte gerçekleşeceğini, iki kişi ise son çeyrekte olacağını öngördü. Reuters’ın görev değişimi öncesi yaptığı son ankette ise ilk indirimin üçüncü ya da dördüncü çeyrekte olacağı hatta 2021’e kalabileceği öngörülüyordu.

Piyasalardaki beklenti ve fiyatlama TCMB’nin politika faizini sabit tutacağı yönünde. Kararın TL’ye etkisine ilişkin ise üç senaryo öne çıkıyor. Faizlerin bugün düşürüldüğü bir senaryoda dolar/TL’de kısa, orta ve uzun vadede güçlü yükselişler yaşanması bekleniyor. Morgan Stanley bu senaryoda dolar/TL’nin 9.5-10 seviyesini test etmesini bekliyor. Ancak faizlerin bugün düşürülmesine oldukça az ihtimal veriliyor.

ekoayrinti.com


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir