DOLAR

8,1469

-0.05%
EURO

9,7003

-0.2%
ALTIN(gr)

452,24

-0,38%%
BİST 100

1.372,56

-0.24%
Doğalgaza Nisan ayında zam bekleniyor

Doğalgaza Nisan ayında zam bekleniyor

ABONE OL
24 Mart 2021 22:18
Doğalgaza Nisan ayında zam bekleniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye sık sık doğalgaz fiyatlarına gelen zamla birlikte çeşitli tartışmalar yaşıyorlar. Bununla birlikte Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının büyük bir kısmını Rusya üzerinden karşıladığı biliniyor. Ancak Rusya doğalgazı da yapılan görüşmelerle birlikte her yılın ikinci çeyreğinde yeni bir fiyat tarifesi ile birlikte yenilenmeye devam ediyor.


Doğalgaz fiyatlarında meydana gelen değişim aynı zamanda Türkiye’nin ekonomik göstergeleri ile de yakından ilgili. Tüketimin büyüdüğü dönemlerde fiyatların güncellendiği yada gerileme ile birlikte Rusya ile Türkiye arasında yapılan anlaşmaların değişiklik gösterdiği biliniyor.

Doğalgaz Fiyatları Nisan Ayında Değişecek!

Türkiye’nin Rusya, İran ve Azerbaycan ile yapmış olduğu ithalat anlaşması çerçevesinde birtakım değişiklikler gündeme geliyor. Özellikle üçer aylık dönemlerde petrol ve petrol ürünlerinde bazı değişiklikler meydana geliyor.Geçtiğimiz yıldan bu yana devam eden koronavirüs salgını ekonomideki dengeleri de yerinden oynatmış olduğu için doğalgaz talebinde bir gerileme meydana gelmiş ve buna bağlı olarak petrol fiyatları hızlı bir düşüş trendi içerisine girmişti. Bu durum çok geçmeden doğalgaz fiyatlarının düşmesine neden oldu. Fiyatların düşmesi ülkelerin ve dolayısıyla vatandaşların derin bir nefes almasını sağladı.

Nisan ayında Türkiye ile Rusya arasında üçer aylık periyotlarla yapılacak görüşmeler çerçevesinde fiyatlar yeniden konuşulacak. Fiyatlarda normalleşme etkisinin yüksek olması bekleniyor. Rusya ile yapılacak görüşmede fiyatların yüzde 23 oranında artması ve 170 dolardan 209 dolara kadar yükselmesi bekleniyor.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.