DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

460,35

1,36%%
BİST 100

1.408,14

0.03%
Dmitriy Peskov: “Rusya SWIFT Sisteminden Çıkarılabilir!”

Dmitriy Peskov: “Rusya SWIFT Sisteminden Çıkarılabilir!”

Rusya’nın başkenti Moskova’da, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov bazı açıklamalarda bulundu. Peskov, “Rusyanın SWIFT sisteminden çıkarılması olası” sözleriyle, Rusya’da yeni bir dönem olabileceği şüphesi uyandırdı.

ABONE OL
22 Mart 2021 15:15
Dmitriy Peskov: “Rusya SWIFT Sisteminden Çıkarılabilir!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz haftalarda AB’nin Rusya yaptırımlarına devam etme kararı alması ve ABD’nin de bu kararı destekleyici şekilde açıklama yapması üzerine, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov bugün Moskova’da basın mensuplarının sorularını cevapladı.


Özellikle ekonomi anlamında pek çok ihtimal üzerinde durulması gerektiğini vurgulayan Peskov, şu ifadeleri kullandı:

“Rusya’ya karşı başta ABD olmak üzere, rakiplerin yaptırım talepleri artış gösteriyor. Bu eylemler mantıksız ve öngörülemez. Bu nedenle Rusya’nın SWIFT sisteminde çıkarılma ihtimalini dahi göz önünde bulundurarak tüm tehditleri dikkate alması gerekiyor. Bu durumlar bizi tetikte olmaya karşı zorluyor. Olması muhtemel tehditleri görmezden gelmemiz mümkün değil.”

Konu hakkında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da açıklamalarda bulundu. Lavrov, “Rısya’nın Batı ülkeleri tarafından kontrol edilen, uluslararası ödeme sistemlerinden çıkması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.Daha önce de gündeme gelmişti

Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkma olasılığı, daha önce de gündeme gelen konulardan. Bu risk ile sürekli karşı karşıya kalan Rusya, bunun için 2014 senesinde SPFS (Finansal Mesajlaşma Sistemi) uygulamasını geliştirmeye başlamıştı. Uygulama 3 yıllık geliştirmenin ardından 2017 yılında kullanıma sunulmuştu.

2019 senesinde, Rusya Maliye Bakanlığı ve Türkiye arasında ticaret konusunda yeni bir anlaşmaya imza atılmıştı. Anlaşma, Türk bankaların bağlantılarını genişletmek amacıyla SPFS’ye açıklanabileceği ibaresini barındırıyordu.

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.