DOLAR

%
EURO

%
ALTIN(gr)

460,24

1,34%%
BİST 100

1.408,14

0.03%
Dinamik denetim sürecinde ilk adım bugün atılıyor

Dinamik denetim sürecinde ilk adım bugün atılıyor

ABONE OL
2 Nisan 2021 09:37
Dinamik denetim sürecinde ilk adım bugün atılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dinamik denetim süreci, geçtiğimiz ay ortaya çıkan bir terimdi. Bu terim, tıpkı sağlık modelinde geçtiğimiz ‘yerinde karar’ dönemine benzer maddeler ile işliyor. Dinamik denetim ile alakalı İçişleri Bakanlığı tarafından yeni bir genelge yayınlandı. Bahsi geçen genelde, tüm valiliklere gönderildi. Denetim süreci genel olarak 14 maddeden oluşuyor. Ekiplerin en önem verdiği konu ise HES kodu sorgulama olacak. HES kodu sorgulama işlemleri vatandaşlara bilgi verilerek gerçekleştirilecek. Bütün vatandaşlarımızın kolluk kuvvetlerine HES kodu sorgulama noktasında yardımcı olması gerekiyor.


Süleyman Soylu, bu denetim modeli ilk işleyişin olacağı gün Twitter hesabından 260 bin kişi ile denetim yapılacağının bilgisini vermişti. Denetimde kafelere ve lokantalara giren ekipler tüm müşterileri yada gerek gördüğü kişilerin HES kodunu sorguluyor. Ayrıca işletmenin hijyen, mesafe ve maske kuralına uyup uymadığını da denetliyor.

KONAKLAMA TESİSLERİ VE OTELLERE DENETİM

Azami 300 kişiyle sınırlandırılan etkinliklerde en az 1 kamu personeli faaliyeti denetleyecek. Vatandaşlarımıza rehberlik edecek olan görevli kurallara uymayan birini gördüğünde ceza kesebilecek.Konaklama tesislerine dair daha önceki genelgeler ile ağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirlenen kuralların sıkı sıkıya takibi sağlanacak, müzik (canlı müzik dahil) yayını ve eğlence düzenlenmesine dair kısıtlamaların uygulanmasına dinamik denetim modeli sürecinde de devam edilecek.

KURALLARA UYMAYAN İŞLETMELER FAALİYETTEN MEN EDİLECEK

Dinamik denetim sürecinde; kolluk birimleri ve denetim ekipleri tarafından yürütülecek denetim faaliyetlerinin esasını rehberlik edici fonksiyon oluşturacak olup vatandaşlarımız ve işyerleri için kurallara uymaya/sorumlu davranmaya davet eden bir yaklaşım sergilenecek.

Denetim faaliyetleri, vatandaşlarımıza rehberlik edecek şekilde olacak ve vatandaşlarımıza kurallara uyması ısrar edecek. Kurallara aykırılığa ısrar eden yerler geçici olarak faaliyetten men edilecek.

İL SALGIN AZALTMA PLANI HAZIRLANACAK

Valilerimizce illerinde salgının seyrini etkileyen (olumlu-olumsuz) her türlü faktörün (ilçeler arası farklılıklar, il nüfusunun yaş ortalaması, il dışından kaynaklı sorunlar vb. il bazlı özel sebepler) analiz edileceği ve bu faktörlere yönelik alınan/alınması gereken tedbirler ile yürütülen/yürütülecek olan faaliyetlerin yer alacağı İl Salgın Risk Azaltma Planı (SARAP) ivedilikle hazırlanacaktır. Hazırlanan İl Salgın Azaltma Planı (SARAP), İl Pandemi Kurulu, Hıfzıssıhha Kurulu ve 13’üncü madde de belirtilen kurul toplantılarında paylaşılacak ve bir örneği de Bakanlığımıza gönderilecek.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.