Deniz Yatırım (20 Nisan 2021) Hisse Tavsiyeleri

Deniz Yatırım (20 Nisan 2021) Hisse Tavsiyeleri

Petkim'in paylaştığı bilgilere göre, etilen-nafta spread’i Nisan ayının 3.haftasında haftalık bazda %5,2 düşüşle 649,2 USD seviyesine geldi.

ABONE OL
20 Nisan 2021 15:19
Deniz Yatırım (20 Nisan 2021) Hisse Tavsiyeleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Petkim’in paylaştığı bilgilere göre, etilen-nafta spread’i Nisan ayının 3.haftasında haftalık bazda %5,2 düşüşle 649,2 USD seviyesine geldi. Etilen fiyatları bu dönemde %0,5 düşüş yaşarken, nafta fiyatındaki belirgin artış (+%5,5) spread’in azalmasında önemli bir rol oynadı. Anımsanacağı gibi, spread geçtiğimiz hafta 47,3 USD yükseliş göstermişti.


Mayıs 2020’deki dip seviyesinden (287 USD) itibaren yükselişte olan spread’de 2020 yılının son iki ayında yükselişi artmıştı (30 Ekim 2020: 361 USD, 8 Ocak 2021: 652 USD). Petrokimya endüstrisi adına genel karlılık metriği olan nafta-etilen spread’inin artışı özellikle 2020 yılının son çeyreği döneminde Petkim’in operasyonel ve finansal sonuçlarını pozitif etkilemişti.

2021 yılı başlarında piyasalardaki beklentilere bakıldığında, aşılamanın etkisi ile mobilitenin yükselmesi ve buna bağlı olarak nafta fiyatlarının artması sonucunda spread’in küçülme endişesi vardı. İlk çeyrek dönemde tahminlerimize paralel olarak yüksek seviyelerin korunduğunu farkettik. Bu hafta spread’de görülen azalışın PETKM için sınırlı olumsuz olarak değerlendiriyoruz. Ayrıca kalıcı bir azalış trendinin olmaması ve yıllık bazda yüksek seviyelerin korunması ile hisse için temel olarak olumlu görüşümüzü koruyoruz.

Web sitemizde yayınlanmış hiç bir içerik yatırım tavsiyesi belirtmemektedir. Bu sebeple, yaptığınız yatırımlardan kar istenmediği gibi yatırım sonucu oluşan kayıplarda da sorumluluk hiçbir şekilde kabul edilmemektedir. Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. – ekoayrıntı.comekoayrinti.com


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir