Değişimi İmkansız Olan Tokenlar: NFT Nedir?

Değişimi İmkansız Olan Tokenlar: NFT Nedir?

ABONE OL
21 Mart 2021 14:31
Değişimi İmkansız Olan Tokenlar: NFT Nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son günlerde birçok ünlü, Türkçesi “değiştirilemeyen token” olan NFT’yi kullanarak binlerce dolar para kazandı. Ünlülerin etkisi ile gündeme gelen NFT kelimesini de birçok insan merak etti. Peki NFT nedir, nasıl çalışıyor, ne işe yarıyor? Bu içeriğimizde geleceğimizin dijital varlığı olan NFT’den bahsediyoruz.


NFT Nedir?

nft nedir

Sektörlerin çoğunda olduğu gibi sanat sektöründe de teknoloji yönü ve kullanımı, tüketicilerinin istekleri doğrultusunda gelişiyor. Dijitalleşmeye daha fazla eğilim gösteren sanat eserleri, NFT sayesinde “dijital sanata” dönüşüyor. Dijitalleşen sanat eserler, NFT şeklinde blok zincirin altyapısına bağlanıyor ve sanat eserlerindeki taklit edilme kaygısı da ortadan kalkıyor. Peki bunu sağlayan NFT nedir?

NFT kelimesinin açılımı Non-Fungible Token olarak geçiyor. Bu kelimenin Türkçesi olarak da “değişimi imkansız olan para” tanımı kullanılıyor. Özel bir kriptografik token türü olan NFT’ler, herhangi bir şekilde kopyalanamıyor ve değiştirilemiyor, yani türünün tek örneği olarak karşımıza çıkıyor. NFT’nin özgün ve biricik oluşu, kendi türünden bir token ile de takasının önüne geçmiş oluyor. Böylece NFT’ye aktarılmış olan bir sanat eserinin özgünlüğü kolaylıkla bilinebiliyor ve bu sanat eserlerinin kopyalanmasının önüne geçiliyor.NFT’ler, gerçek yaşamdaki koleksiyon değeri taşıyan ürünlerin dijital alandaki parçaları olarak da tanımlanıyor. Bu konu için en doğru örneklemelerden biri de 1990’lı yıllarda piyasa sürülen ve oldukça popüler olan futbolcu bilgi kartları. Üretilen bu NFT’leri de futbolcu kartlarının kopyalanamayan ve değiştirilemeyen dijital bir çeşidi olarak görebiliriz.

NFT’ler Nasıl Çalışır?

nft nasıl alınır

NFT’lerin üretilmesi ve çıkarılması için farklı çerçeveler bulunur. Bunlardan tanınmış ve popüler olanı, ethereum blok zinciri üzerinde eşsiz varlıklar çıkarmak ve al-sat işlemi yapmak için bir standart olan ERC-721’dir. ERC-721’den daha yeni ve geliştirilmiş bir standart sistem ise ERC-1155’tir. Tek bir kontratın hem yerine konabilir hem de eşsiz tokenları dahil etmesine imkan tanıyarak tamamen yeni fırsatlar ortaya koymuştur.

NFT’lerin çıkarılmasına yönelik standartlar ise daha yüksek seviyede, karşılıklı çalışabilirliği mümkün hale getiriyor, bu durum da en sonunda kullanıcılar için faydalı bir şekle geliyor. Karşılıklı çalışabilirlik, eşsiz varlıkların farklı uygulamalar arasında oldukça basit bir şekilde transfer edilebileceği anlamını taşıyor.

NFT Fiyatları Nasıl Belirlenir?

nft fiyatları

NFT tokenlar ne kadara satılır ve NFT fiyatları nelerdir sorusu birçok insanın cevap aradığı bir şey. Nadir ve sınırlı sayıda olan sanat eserleri gibi NFT tokenların fiyatları da piyasa içindeki arz-talep ilişkisi ile belirlenir. Yani NFT ürünlerinin belli bir pazar değeri yoktur. NFT’nin değerleri çoğunlukla açık arttırma ile ya da doğrudan satıcı ve alıcı arasındaki değerlendirmelerle belirlenir.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.