Cumhurbaşkanlığı Kararıyla TCMB Başkanı Görevden Alındı

Cumhurbaşkanlığı Kararıyla TCMB Başkanı Görevden Alındı

Son dakika haberine göre, Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Naci Ağbal görevden alındı. Yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirildi.

ABONE OL
20 Mart 2021 11:26
Cumhurbaşkanlığı Kararıyla TCMB Başkanı Görevden Alındı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dün gece Resmi Gazetede yayımlanan kararname ile TCMB Başkanı Naci Ağbal görevden alındı. 7 Kasım 2020 tarihinde, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Murat Uysal görevden alınmış ve yerine Naci Ağbal getirilmişti.


Uzmanlar, Naci Ağbal’ın görevden alınmasını sağlayan Cumhurbaşkanı kararnamesinin, Perşembe günü düzenlenen TCMB toplantısının ardından, faiz oranlarının 200 baz artırılarak yüzde 19’a çıkarılmış olmasının neden olduğunu düşünüyor.

Şahap Kavcıoğlu kimdir?

Şahap Kavcıoğlu kimdir?

Yeni TCMB Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu kimdir?

23 Mayıs 1967’de Bayburt’ta dünyaya gelen Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, 2015 seçimlerinde, AK Parti Bayburt milletvekili olarak seçilmişti. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun olan Kavcıoğlu, daha sonra İstanbul Üniversitesi Muhasebe Enstitüsü bölümünü Denetim Uzmanı olarak bitirdi.Eğitim hayatına yurt dışında devam etme kararı alan Kavcığlu, İngiltere Hastings College’ta İşletmecilik üzerine eğitim aldı. Kavcıoğlu, yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünde tamamladı.

Öğrenim hayatını başarı ile tamamlayan Kavcıoğlu, Esbank TAŞ’de Müfettiş Yardımcısı, Müfettiş, Şube Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. Türkiye Halk Bankası AŞ’de İstanbul Bölge Koordinatörü görevini üstlendi. Yine Halkbank’ta, Perakende Bankacılıktan, Esnaf-KOBİ Bankacılığından, Kredi Politikalarından, İnsan Kaynakları ve Organizasyondan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak da çalıştı.

Prof Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun kaleme aldığı ve yayımlanmış iki adet kitabı bulunmaktadır. Bunlar, “Ticari Bankalarda Sorunlu Kredilerin Yönetimi Çözüm Yolları ve Takibi” ve “Enerji Sektöründe Yatırım Projelerinin Değerlendirilmesi” isimlerindedir.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.