Cumartesi mesaisi hakkında çalışanları ilgilendiren yeni karar!

Cumartesi mesaisi hakkında çalışanları ilgilendiren yeni karar!

ABONE OL
18 Nisan 2021 17:34
Cumartesi mesaisi hakkında çalışanları ilgilendiren yeni karar!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Özel sektör çalışanları ve aynı zamanda işverenler tarafından en çok tartışılan konulardan birisi hafta sonu mesaileri oldu. Özellikle Cumartesi günleri özel sektör çalışanlarının mesai yapıp yapamayacakları konusu yargıtaya taşınmışken konu hakkında emsal sayılabilecek bir kararın verildiği öğrenildi. Cumartesi günleri yapılacak mesailerin işveren tarafından yönetim hakkı kapsamında detaylı olarak değerlendirilmesi ve ardından bu sürecin belirlenebileceğine hükmedildiği ifade edildi.


İş mahkemesine başvuruda bulunan bir işçinin çalışma ücretlerini ve hafta tatilini işvereninden tahsil etme süreci içerisinde gerçekleşen dava sürecinde yargıtaydan emsal niteliğinde bir karar verildi. Mahkeme tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında davanın kısmi olarak kabul edilmesine karar verildi.

Cumartesi Günleri Mesaisine İşveren Karar Verecek!

Yargıtaydan gelen düzenleme sonrasında haftanın 5 günü olarak kabul edilen iş günü sürecinin Cumartesi ve Pazar günleri de işçinin çalışması halinde bunun hafta tatili çalışması olarak kabul edilebileceğine kanaat getirdi. Ücret hesaplamasının bu süreçte buna dayanarak yapılacağına vurgu yapılmış oldu. İşyerinde Cumartesi günü çalışmanın yapılıp yapılmayacağı ise tamamen işverenin yönetim hakkı içerisine girdiği ve değerlendirmenin buna göre yapılacağı belirlendi.

Yargıtay tarafından, bireysel ve toplu iş sözleşmesi içerisinde cumartesi gününün açık olarak hafta tatili olarak düzenlenmemesi halinde Cumartesi günü yasalar önünde de iş günü olarak değerlendirilebilecek. İşçinin işe giriş sürecinde imzaladığı iş sözleşmesini sonradan hak talep edebilmek için dikkatli bir şekilde okuması gerekecek.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.