Çin’in DCEP Projesinde Ant Grup ve Tencent İçin Planı Ne?

Çin’in DCEP Projesinde Ant Grup ve Tencent İçin Planı Ne?

Çin Merkez Bankası dijital para birimi testlerini devam ettiriyor. Batı’da kripto paralara karşı bazı çatlak sesler çıkarken Çin tarafından DCEP projesinde ciddi yol alınıyor. Ancak son haberler projeye birlikte başladığı Ant Grup ve Tencent'i proje dışına ittiği yönünde geliyor.

ABONE OL
1 Mayıs 2021 16:20
Çin’in DCEP Projesinde Ant Grup ve Tencent İçin Planı Ne?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çin Merkez Bankası dijital para birimi testlerini devam ettiriyor. Batı’da kripto paralara karşı bazı çatlak sesler çıkarken Çin tarafından DCEP projesinde ciddi yol alınıyor. Ancak son haberler projeye birlikte başladığı Ant Grup ve Tencent’i proje dışına ittiği yönünde geliyor.


Çin DCEP Projesini Hızlandırıyor

Batı ve Avrupa’da bazı Merkez Bankası yetkilileri dijital para birimi konusundaki çalışmalarını ertelemeyi düşünürken Çin tam tersi bir strateji izliyor. Dijital Yuan projesi olan DCEP merkez bankasının özel sektör katılımıyla yaptığı yeni çalışmalarla yoluna devam ediyor.

DCEP Projesi Cinde hizlaniyor

Ülkenin farklı bölgelerinde düzenlenen piyangolarla dijital Yuan’ı deneme çalışmaları devam ediyor. Çin Ziraat Bankası ve Endüstriyel Ticaret Bankası bazı tüketiciler için dijital cüzdanlar oluşturarak pilot uygulamalara başladı bile üstelik bu çalışmalara farklı kamu finans kuruluşları da dahil ediliyor.Ant Grup ve Tencent tarafından yürütülen dijital para projelerine karşı bir baskılayıcı unsur olarak kullanılan DCEP projesi iki büyük firmayı da baskılamaya devam ediyor. AliPay ve WeChat Pay işletmecileri olan Ant Grup ve Tencent DCEP’in pilot uygulamalarının dışında bırakılıyor.

Jack Ma

ANT Grup ve Tencent Durumdan Rahatsız

Jack Ma (ANT Grup Kurucusu) 2020 Ekim ayında Bund Finans zirvesinde bir konuşma yapmış ve Pekin’i Çin Bankalarını baskılamak, yeniliklere karşı rehin almakla suçlamıştı. Aynı dönemde Ant Grup’un 37 Milyar dolarlık halka arzı durdurulmuş ve bir süre Jack Ma ortalıktan kaybolmuştu.

Öte yandan 2017 yılında başlayan dijital Yuan projesinde Ant Grup ve Tencent Çin hükümeti tarafından aktif şekilde kullanılmış hatta bazı mobil uygulamalar Ali Baba Mobil ekibi tarafından geliştirilmişti.

Çin hükümetiyle ortak Blockchain projeleri geliştiren Red Date Teknoloji Ceo’su Yifan He ise yakın zamanda yaptığı açıklama ile DCEP projesinin Ant Grup ve Tencent’i baskılamayı hedeflemediği bu dev firmalarla rekabet amacıyla değil daha büyük hedefler için projenin doğduğuna dikkat çekti.

Cin DCEP

Dijital Yuan Devlet Eliyle Yaygınlaştırılıyor

Piyango, alışveriş festivalleri ve daha onlarca başlıkta dijtal Yuan’ın bireysel kullanıcılarla dolaşımının artması için çalışmalar yapılıyor. Ayrıca JD gibi dev markalar da B2B ödemelerinde DCEP projesini test ediyor.

JDcom Ocak ayından bugüne şirketteki maaş ödemeleri için de dijtal Yuan’ı kullandığını açıklamıştı. Şirket DCEP projesinin yaygınlaştırılmasını hedefleyen birçok çalışmaya milyonlarca dolar sponsor oluyor.

blockchain world

Dünyada Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Çalışmaları

Çin testlerini hızlandırmış ve projeyi bir an önce hayata geçirmeyi düşünürken Avrupa Merkez Bankası halen CBDC için resmi çalışmaların başlatılıp başlatılmaması gerektiğini tartışıyor.

Avrupa’da yapılan araştırmalar halkın büyük kısmı hayata geçirilecek bir CBDC projesinde en önemli detayın mahremiyet olduğunu düşünüyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde yaptığı açıklamada ECB’nin bir dijital Euro geliştirmesinin 3 ila 4 yıl arasından sürebileceğini söylemişti. Ek olarak o zamana kadar Çin’in yurt için uyum testlerini tamamlayacağını düşünüyorum ifadesini kullandı.

ABD Merkez Bankası’ndan Başkan Powell ise son açıklamasında Çin ile CBDC konusunda bir yarış içinde olmadıklarını projeyi hızlı geliştirmekten önce doğru hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyledi.

İngiltere ise CBDC için kamu içerisinde bir ekip oluşturmaya ve işe alımlara başladı.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir