Çin Hükümeti’nden 12 Şirkete Tekelleşme Cezası Geldi

Çin Hükümeti’nden 12 Şirkete Tekelleşme Cezası Geldi

Çin’de aralarında büyük şirketlerin bulunduğu toplam 12 şirkete tekelleşme cezası geldi. Tecent Holdings, Çin resmi arama motoru Baidu INC, Didi Mobility ve Softbank gibi Çin’in önde gelen şirketlerinin de içinde bulunduğu 12 şirketin, tekelleşme karşıtı yasayı ihlal ettikleri gerekçe gösterildi.

ABONE OL
12 Mart 2021 17:35
Çin Hükümeti’nden 12 Şirkete Tekelleşme Cezası Geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çin Devlet Piyasa Düzenleme Kurumu (SAMR) ülkenin önde gelen şirketlerine, tekelleşme karşıtı yasayı ihlal ettikleri gerekçesiyle ceza yağdırdı.


SAMR tarafından bugün yapılan duyuruda, Baiudu Inc, Tencent Holdings gibi büyük şirketlerin de aralarında olduğu 12 şirkete yatırımlarını, satın almalarını, ortak girişimlerini ve geçmişte yaptıkları anlaşmaları açıklamadan kaçınarak, tekelleşme karşıtı yasayı ihlalde bulundukları gerekçesi ile para cezası kesildiğini açıkladı.

SAMR: “Yapılan anlaşmalar için onay alınmadı”

SAMR tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

“İnternet sektöründeki tekelleşmeye karşı incelemelerimizi arttırdık. Söz konusu şirketlerin yaptıkları anlaşmalar için onay alınmadı. Yapılan anlaşmalar, rekabeti sınırlamasa da yasaları ihlale yol açıyor. Bu nedenle her şirkete 77’şer bin dolar para cezası kesilmiştir.”Kesilen cezaların detayları ise şu şeklde:

  • Tencent Holdings, 2018 yılından çevrimiçi eğitim uygulaması Yanfudao’ya yaptığı yatırım nedeniyle,
  • Baiud INC, 2020 yılında tüketici elektroniği şirketi Ainemo INC’yi devralması nedeniyle,
  • Didi Chuxing, kendisine bağlı şirketi Didi Mobility ve Softbank ortak girişiminde onay almadığı nedeniyle,

SAMR tarafından cezaya çarptırıldı.

SAMR’ın yaptığı değişikliklere uyulacak

Kesilen cezaların ardından şirketlerden de açıklamalar gelmeye başladı. Tencent, SAMR taafından kesilen ceza hakkında konuşmazken, SAMR’ın yaptığı tüm değişikliklere eksiksiz uyulacağını dile getirdi.

Konuyla alakalı Baidu, Didi Mobility ve Softbank’tan herhangi bir açıklama henüz yapılmış değil.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.