DOLAR

8,1561

0.05%
EURO

9,7396

0.19%
ALTIN(gr)

455,40

0,31%%
BİST 100

1.385,45

0.69%
Çiftçiler için kredi borçlarına yapılandırma müjdesi

Çiftçiler için kredi borçlarına yapılandırma müjdesi

ABONE OL
7 Nisan 2021 10:11
Çiftçiler için kredi borçlarına yapılandırma müjdesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mecliste kredi borçları hakkında yeni bir yapılandırmanın yapıldığı belirtildi. Bu süreçte meclisten Tarım Kredi Kooperatiflerine yönelik borçların yapılandırılmasına yönelik yeni bir düzenlemenin geçtiği belirlendi. Çiftçiler için borç yapılandırması çok uzun zamandır konuşuluyor ve gündeme geliyordu. Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından çiftçilere bu süreçte kullandırılmış olan tarımsal kredilerin ödenmekte güçlü çekilmesi halinde bir yapılandırma çalışmasının yapılması planlanıyor. Bu süreçte borçlarını ödeyemedikleri için takibe giren, tasfiye olacak olan hesaplar için yapılandırma çalışmasının yapılmasına karar verildi.


Üç Aylık Başvuru Süreci Bulunuyor

Borçların yapılandırılması için 31 Aralık tarihinden itibaren ödenmemiş borçların bulunması gerekiyor. Düzenlemenin hayata geçirilmesinin hemen ardından süreci takip eden üç aylık dönemde kooperatif için başvurunun gerçekleştirilmesi gerekiyor. Yapılandırmanın yapılacağı krediler için farklı oranlarda faiz uygulanması bekleniyor.

Çiftçiler için yapılandırmanın gerçekleştirileceği kredi borçları büyük kolaylık olarak ifade edilirken taksit ödemelerinin eşit şekillerde yapılması planlanıyor. Yapılandırma yapılacak olan esas tutarın defaten ödenmesi halinde peşinata tekabül eden tutarın yüzde 30’luk kısmının 2021 ekim ayı sonuna kadar ödenmesi bekleniyor. Kalan tutar ise her yılın Ekim ayına dağıtılarak eşit taksitlerle toplam 3 taksitle sorunsuz bir şekilde ödenebilecek. Bu düzenlemenin detaylarına bakıldığı zaman borç yapılandırmaya başvuracak çiftçilerin Ekim ayında ilk taksit ödemelerinin bulunduğu ifade edildi.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.