Cenazesi olan vatandaşların tüm masraflarını devlet karşılayacak

Cenazesi olan vatandaşların tüm masraflarını devlet karşılayacak

ABONE OL
4 Mart 2021 21:21
Cenazesi olan vatandaşların tüm masraflarını devlet karşılayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koronavirüs salgını hala gündemde olan ciddi bir sorun olarak ifade ediliyor. Pandemi sürecinde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de binlerce vatandaş salgın nedeniyle hayatını kaybetti. Salgın nedeniyle yaşanan ölümler hala devam ediyor. Bu süreçte yakınlarını kaybeden vatandaşlar sürecin nasıl ilerleyeceği konusunda ciddi kafa karışıklıkları yaşıyorlar.


Pandemi süreci devam ederken bir yandan cenaze işlemleri de pek çok kişinin masrafları ile birlikte kafa karıştıran bir durum olarak ifade ediliyor. Cenaze masrafları devlet desteği ile ölen kişinin yakınları tarafından bir sorun olmaktan çıkıyor. Cenaze masraflarının detayları düşünüldüğü zaman günümüz koşulları ile birlikte pek çok kişiyi maddi açıdan zorlayabiliyor.

SGK’lı Vatandaşlara Cenaze Desteği Geliyor!

Devlet tarafından verilen destek sonrasında SGK’lı olan ve ardından hayatını kaybeden vatandaşın yakınlarına tek seferlik olmak üzere devlet desteği verilecek. Cenaze masrafları olarak verilecek tutarın ise 800 lira olduğu açıklandı.Cenaze masraflarını ödeneceği kişilerin ise öle kişinin birinci ya da ikinci dereceden akrabaları ve yakınları olmaları bekleniyor. Sıralamanın en başında ise eşler ve ardından çocuklar bulunuyor.

Cenaze Desteği Başvuruları SGK’ya Yapılacak!

Cenaze desteğinden yararlanabilmek için ölen kişilerin yakınlarının SGK’ya başvuruda bulunmaları gerekiyor. Ödemeler ise PTT aracılığı ile yapılabileceği gibi ödemelerin yoğunluk durumuna göre SGK veznesinden yapılacak.

Başvurular için SGK belgesi, ödeme alacak kişinin kimliği ve yakınlık derecesinin ispatı bulunuyor. Devlet tarafından ödemelerin cenaze masraflarını üstlenmesi bekleniyor. Devlet tarafından yapılan açıklama sonrasında vatandaş bu konuda gerekli başvuruları yapmaya başladı.

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.