DOLAR

8,1550

0.27%
EURO

9,7089

-0.14%
ALTIN(gr)

457,21

-0,42%%
BİST 100

1.393,24

-1.65%
Büyükelçi Chilcott, Türkiye – İngiltere İlişkilerini Değerlendirdi
  • ekoayrıntı
  • Ekonomi
  • Büyükelçi Chilcott, Türkiye – İngiltere İlişkilerini Değerlendirdi

Büyükelçi Chilcott, Türkiye – İngiltere İlişkilerini Değerlendirdi

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Chilcott, İngiltere – Türkiye ilişkileri hakkında açıklamalarda bulundu. Chilcott, “Türkiye – İngiltere ilişkilerinde yeni bir döneme başlıyoruz. İngiltere ve Türkiye’nin özellikle ticari ilişkilerinin önümüzdeki süreçte yeni düzeylere çıkabileceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

ABONE OL
12 Mart 2021 03:01
Büyükelçi Chilcott, Türkiye – İngiltere İlişkilerini Değerlendirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, İngiltere ve Türkiye arasında özellikle ticari ilişkilerin artacağını düşündüğünü söyledi. Yakın zamanda iki ülke arasında daha yeni ve kapsamlı bir “Serbest Ticaret Anlaşması” imzalanabileceğini de ifade etti.


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), online yapılmak üzere “Türkiye – Birleşik Krallık Serbest Ticaret Anlaşması Bilgilendirme Toplantısı” düzenledi. Yürütülen toplantıya, İngiltere’nin Ankara Büyük Elçisi Chilcott, Ticaret Ataşesi David Machin, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve bakanlık temsilcileri katıldı.

“İngiltere – Türkiye ilişkilerinin yeni düzeye çıkmasını bekliyorum”

Toplantının açılış konuşması Büyükelçi Chilcott tarafından yapıldı. Chilcott yaptığı konuşmada, “Türkiye – İngiltere ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcını yapıyoruz. İngiltere ile Türkiye’nin ticari ilişkilerinin önümüzdeki yıllarda yeni düzeylere çıkabileceğini düşünmekteyim. Hatta yakın zamanda yeni ve daha kapsamlı bir ticaret anlaşmasının da imzalanabileceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Chilcott toplantıdaki açıklamalarına şu şekilde devam etti:“İki ülke arasında imzalanan anlaşma tam zamanında, ticaret bakanlıklarının büyük çabası ile yapıldı. Bu anlaşma çok daha güçlü, daha kapsamlı, daha derin bir ticari ortaklığın oluşmasına vesile olacaktır. İçinde bulunduğumuz Covid-19 salgın dönemine rağmen, yapılan anlaşma ile ticaret hacmi 17 milyon sterline ulaştı. Türkiye, İngiltere’nin en büyük 18. Ticari ortağı oldu. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki İngiltere, Türkiye’de çok büyük bir yatırımcı.

Türkiye oldukça genç, vasıflı, eğitimli, iş gücüne sahip, genel maliyetlerin düşük olduğu, yeşil finansman, akıllı enerji, akıllı tarım, otonom araçlar ve uzay gibi alanlarda çalışmaların yapılabileceği bir ülke”En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.