Borsa Yeni Günde İvmeyi Yukarı Çevirdi

Borsa Yeni Günde İvmeyi Yukarı Çevirdi

ABONE OL
9 Haziran 2021 10:54
Borsa Yeni Günde İvmeyi Yukarı Çevirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haftanın ortasında Borsa İstanbul yukarı yönlü bir ivme kazandığını duyurdu. BIST 100 endeksi bu süreç içerisinde yükselişe geçti. Günün ilk saatlerinde yaşanan yükseliş miktarının yüzde 0.16 olduğu belirlendi. Bunun üzerine BIST 100 endeksi 1.449,85 puan üzerinde dengelendi.


Açılışın gerçekleşmesinin ardından dün piyasaların kapanması üzerne BIST 100 endeksi kazandığı puan değeri 2.26 olarak açıklandı. Yapılan incelemeler sonrasında bankacılık endeksinin ve bunun yanı sıra holding endeksinin artış yaşadığı öğrenildi. Bankacılık endeksi bu süreçte yüzde 0.15 oranında arttı. Holding endeksi ise 0.33 oranda artmış oldu. Sektör bazlı borsada bir değerlendirme yaıldığı zaman en fazla kazandıran endeksin ise yüzde 0.50 oranında değer artışı ile birlikte madencilik sektörü olduğu belirlendi.

Analistler Piyasa Değerlendirmesi Yaptılar

Analistler tarafından yapılan sektör değerlendirmeleri sonrasında makroekonomik verilerin ve büyümeye yönelik hareketlenmelerin piyasalarda bir anlamda iyimser ve pozitif bir havanın esmesine neden oluyor. Belirsizlik durumu ekonomik anlamda değerlendirilirken sınırların ise biraz daha daraldığı belirtildi.

Borsa verilerinin değerlendirilmesi için genellikle veri gündemi takip ediliyor ancak bugün küresel anlamda da sakin bir piyasanın olduğu belirtildi. Yarın piyasalar için ABD enflasyon rakamlarının açıklanması bekleniyor. Avrupa Merkez Bankası ise faiz kararını açıklamak adına geri sayımı başlattı. Bu süreçte faiz kararının ve enflasyon oranlarının borsada yeniden dengeleri değiştireceği düşünülüyor.
Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.