Borsa İstanbul BİST 100 Endeksi Günün İlk Yarısında Yükseldi
  • ekoayrıntı
  • Borsa
  • Borsa İstanbul BİST 100 Endeksi Günün İlk Yarısında Yükseldi

Borsa İstanbul BİST 100 Endeksi Günün İlk Yarısında Yükseldi

Borsa İstanbul'da BİST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 0,53 yükselerek  1.416,70 puan seviyesine yükseldi.

ABONE OL
15 Nisan 2021 13:27
Borsa İstanbul BİST 100 Endeksi Günün İlk Yarısında Yükseldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 0,53 yükselerek  1.416,70 puan seviyesine yükseldi.


Günün ilk devresinde yükselen BİST 100 endeksi, bir önceki kapanışa göre  7,51 puan artışla 1.416,70 seviyesine yükseldi. Toplam işlem hacmi ise yükselerek 11,7 milyar lira piyasa değerine ulaştı.

Günün ilk yarısı saat 13.00 itibariyle biterken holding endeksi yüzde 0,47’lik bir düşüş yaşadı. Bankacılık endeksine bakıldığında ise yüzde 4’lük bir artış göze çarptı. Sektörel bazda incelendiğinde ise en çok gerileyen sektör yüzde 5,39 ile spor sektörü oldu.

Uzman ekonomistler, piyasadaki düşüş riskinin nedenini çip krizi; yeni tip koronavirüs ve jeopolitik konumu getirdiği riskler olarak açıkladı. Bunun yanı sıra artışın nedeni de ABD’nin tahvil kararı ve dolardaki düşüşün 4. güne sarkması ( haliyle devam etmesi ) olarak gösterildi.Ekonomistler, bugün izlenmesi gereken veriler olarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sanayi üretim ve perakende satış istatistiklerini işaret etti. Ayrıca Anadolu Ajansı Finans Ekibi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası politik faizinin yüzde 19 ile sabit tutulacağını tahmin ettiğini belirtti. Geçen ay düzenlenen PPK konseyinde faiz puanı 200 artarak yüzde 17’den 19 seviyesine çıkarılmıştı.

ekoayrıntı.com


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.