Bitcoinin Mimarı Satoshi Nakamoto Kimdir?

Bitcoinin Mimarı Satoshi Nakamoto Kimdir?

ABONE OL
21 Mart 2021 18:52
Bitcoinin Mimarı Satoshi Nakamoto Kimdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kripto para piyasasının yaratıcısı Satoshi Nakamoto kimdir, nerelidir gibi sorulara kimse net bir yanıt bulamıyor. Satoshi Nakamoto serveti ve kişiliği de oldukça merak duyulan diğer konular. 2010 yılının sonlarında bitcoin projesi ile ilgilenmeyi bırakan bu kişi ya da kişiler, oldukça erken kazandığı bitcoinler sayesinde günümüzde milyarder olduğu ya da oldukları sanılıyor.


Satoshi Nakamoto Kimdir?

kripto para nedir

Satoshi Nakamoto ismi, gerçek kimliklerini gizlemek isteyen, bitcoini yaratan kişi veya kişiler tarafından kullanılan takma bir isimdir. Aynı zamanda yaratmış oldukları bitcoin sayesinde kripto para borsasının kurulmasında en büyük payı oynayan Satoshi Nakamoto, birçok teori ve efsaneye konu olmuş bir isim. İsmin Japonca anlamı “bilge atalara sahip kişi” anlamını taşıyor. Japonya’da genellikle erkek çocuklara verilen bir isim Satoshi Nakamoto. Fakat bitcoini yaratan kişilerin erkek mi kadın mı olduğuna dair kesinleşmiş bir bilgi bulunmuyor.

Satoshi Nakamoto isminin “Samsung – Toshiba – Nakamichi – Motorola” markalarından esinlenerek oluşturulduğunu düşünün çok sayıda insan var. Hatta oldukça yaygın olan bu inanç, ismin açılımı için de çoğu insan tarafından mantıklı bulunuyor. İsmin ve bu markaların Japonya’ya ait olduğunu düşünürsek çok da haksız sayılmazlar. Satoshi Nakamoto’nun Japonyalı olduğu, 5 Nisan 1975’te doğduğu ve yine Japonya’da ikamet ettiği de sıkça konuşulan iddialar arasında yer alıyor. Satoshi Nakamoto kimdir sorusuna cevap bulduysak diğer detayları paylaşalım.Satoshi Nakamoto Tam Olarak Ne Yaptı?

altcoin avantajları nedir

Satoshi Nakamoto, herhangi bir merkeze bağlı olmayan dijital para birimi için çift harcama problemini çözdü ve dünya üzerinde bugüne kadar yer almamış, yepyeni bir dijital para çeşidi olan bitcoini yarattı. 2008’in Ekim ayında Nakamoto, teknik bir rapor yayımladı ve “P2P (Eşler Arası) Elektronik Nakit Sistemi” planını bütün dünyaya açıkladı.

2009 yılının Ocak ayına gelindiğinde, kaynak kodunun 0.1 sürümünü yayımladı ve Genesis blogunu işleyerek kripto para madenciliğini resmi bir şekilde başlattı. Satoshi Nakamoto projeden ayrılmadan hemen önce bir buçuk yıla yakın bir süre boyunca yazılım projesi üzerinde çalışmalarını sürdürdü.

Hiç kimse Satoshi Nakamoto kimdir sorusana cevap bulamadığı gibi neden kimliğini açıklamadığını ve ilk dönemlerde ürettiği, değeri milyarlarca dolara eşit olan bitcoinleri neden nakde çevirmediğini bilmiyor.

Satoshi Nakamoto’nin Serveti

kripto para ödeme sistemi

Satoshi Nakamoto adlı kişi ya da kişilere dair en çok merak edilen sorulardan biri de ne kadar serveti ve ne kadar bitcoine sahip olduğu. Satoshi Nakamoto adlı kişi ya da kişilerin servetinin ne kadar olduğu konusu uzun zamandır gündem de olsa da net ve kesin bir bilgi kimsenin elinde mevcut değil.

Kripto para piyasasının lideri konumunda olan bitcoinin geliştiricisi Satoshi Nakamoto’ya dair ortaya atılan bir iddia ise elindeki bitcoinleri paraya dönüştürmediği. Servetine yönelik onlarca dedikodu ve spekülasyon olsa da bu kişi ya da kişilerin ne kadar zengin olduğu bilinmiyor.

Birçok ünlü analiz firması, Satoshi Nakamoto ve serveti hakkında araştırmalarını sürdürüyor. Özellikle analiz firmalarının yayınladığı raporda dikkat çeken bir bilgi yer alıyor.

Satoshi Nakamoto adlı kişi ya da kişilerin 1 milyondan fazla bitcoini bulunuyor. Bu kesin bilgi ışığında konuşmak gerekir ise Satoshi Nakamoto adlı kişi ya da kişilerin serveti milyarlarca Amerikan doları ediyor.

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.