Bitcoin’de yükseliş devam edebilecek mi? Bitcoin Haftalık Teknik ve Temel Değerlendirme
  • ekoayrıntı
  • Kripto Para
  • Bitcoin’de yükseliş devam edebilecek mi? Bitcoin Haftalık Teknik ve Temel Değerlendirme

Bitcoin’de yükseliş devam edebilecek mi? Bitcoin Haftalık Teknik ve Temel Değerlendirme

ABONE OL
22 Mart 2021 11:11
Bitcoin’de yükseliş devam edebilecek mi? Bitcoin Haftalık Teknik ve Temel Değerlendirme
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kripto para piyasalarını diğer piyasalardan ayıran en büyük özellik 7/24 açık olması bu piyasanın. Bitcoin, dolar alternatifi ve doğrudan dolarla değerini ölçümleyebildiğimiz bir ödeme aracı olduğu için küresel piyasalar açıkken, fiyatın aşağı ya da yukarı hareket etmesini sağlayacak gelişmeler yaşanabiliyor. Küresel piyasalar kapalı olduğunda ise Bitcoin kendine daha rahat bir oyun alanı yaratıyor. Genelde “pump” ve “dump” lar hafta sonu yaşanıyor bu yüzden kripto piyasalarda. Gelin şimdi biraz Bitcoin grafiğine göz atıp haftalık kapanışı yorumlayalım.


Bitcoin, grafikteki yeşil çizginin de geçtiği günlük MA20 seviyesinden destek aldı ve haftalık kapanışını 57350 dolar seviyesinde yaptı. Teknik olarak belirsiz bir kapanış olarak değerlendirebiliriz bu kapanışı.

Bitcoin’de yeni zirvelere ne zaman ulaşacağız? 

Bitcoin’de yeni ATH (All Time High) seviyelerini konuşmak için 62.000 seviyesinin üzerinde günlük mum kapanışı beklemek doğru olur. Yukarı doğru gelebilecek sert fiyat hareketini kaçırmak istemeyen ve risk iştahı fazla olan yatırımcı ise 62.000 seviyesi üzerinde 4 saatlik mum kapanışını beklemekle yükümlü.

Bitcoin’de gerçekleşebilecek olumsuz senaryoda izlememiz gereken teknik seviyeler

Bitcoin’de olağan bir düzeltme sırasında öncelikle 55.000 seviyesini yakından takip etmemiz gerekiyor. 55.000’e kale ördü Bitcoin adeta. İki haftadır 55.000 altında bir günlük kapanış yapmadı. Eğer fiyat düzeltmesi derinleşir ve 55.000 altında kapanışlar gelir ise hızlı bir şekilde 52.000 desteğine doğru inmesi beklenir fiyatın. Ardından gelebilecek ilk alım fırsatı MA50 seviyesi olan 49600 ve psikolojik direnç olan 50.000 seviyeleri olacaktır. Eğer fiyat düşüşleri gelen olumsuz haber akışı ile de desteklenir ve MA50 altında günlük kapanış yapar ise Bitcoin, stop olunup piyasanın yönünü belirlemesini beklemek mantıklı bir seçenek olabilir. Tom Demark indikatörünün de haftalık paritede uzun zaman sonra ilk kez kırmızı yaktığını belirtmemiz gerekir. MACD’de günlükteki düşüşü onaylıyor ve günlük grafikte üçüncü kırmızı mumu yaktı. Kısa vadede Bitcoin’de düzeltme hareketi devam edebilir, hafta başlangıcındaki küresel piyasaların açılışını yakından takip etmek gerekiyor bu aşamada. Olumlu gelişmeler fiyatları da yukarıya doğru baskılayacaktır.

 

Bitcoin haftayı nasıl kapattı? Bitcoin Temel Analiz İncelemesi

Bitcoin’de çok da alışık olmadığımız bir konsolidasyon sürecindeyiz. Fiyat neredeyse iki haftadır 55.000-60.000 seviyelerinde yatay seyrediyor. Bu da en çok altcoinlere yarıyor. Fiyat ne kadar süre sıkışır ise aşağı ya da yukarı kırılım hareketleri de o denli sert olması beklenir.

Bitcoin’de fiyatın yönünü nasıl tahmin edebiliriz?

Burada bize yardımcı olabilecek en önemli veriler aslında Zincir Analiz verileri. Glassnode verilerini dikkate alırsak borsalardan soğuk cüzdanlara yüklü miktarlarda Bitcoin transferi yapıldığını görebiliyoruz. Bu da demek oluyor ki insanlar borsalardan satın aldıkları Bitcoin’lerini satmamak üzere soğuk cüzdanlarına transfer ediyor. Buna HODL diyoruz. Bunun yanında Görsel 3’te izlediğimiz Amerikan Dolar Endeksi (DXY) tablosunun Bitcoin’i doğrudan etkilediği unutmayalım. Fiyatın 2020 Mart aylarından bu yana 20 kat değerlendiğini unutmamakla birlikte bu seviyelerde bile akümüle olan bir Bitcoin’in yeni zirveler denemesini oldukça olağan karşılarız.

DXY Analiz (Amerikan Doları’nın Dünya’daki diğer önemli paralara olan endeksi)

DXY, Amerikan Doları’nın görseldeki yüzdeler diliminde diğer paralara olan oranıdır aslında. DXY endeksinin kripto para piyasalarını doğrudan etkilediğini unutmamalıyız. Bitcoin, dolarla fiyatlanan bir üründür. Kripto paralar ile ilgileniyorsanız bu endeksi düzenli olarak takip etmelisiniz.

 

DXY, aşağıdaki günlük tabloda mavi kutuyla işaretlediğimiz 91.500-91.750 alanını desteğe çevirmiş durumda. Bu durum Bitcoin ve diğer Kripto Paralar için bir tehdit olarak karşımıza çıksa da Amerika’nın halka çek olarak dağıtacağı 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketi DXY üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşturacaktır. Kısa vadede DXY yükselse de orta ve uzun vadede yönünün aşağı olacağı temel nedenler ile desteklenmektedir.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.