Bitcoin Mikserleri Nedir ve Borsalar Neden Karşı?

Bitcoin Mikserleri Nedir ve Borsalar Neden Karşı?

Bitcoin ve diğer kripto para işlemleri bazı kullanıcılar tarafından sadece gizlilik endişesi sebebiyle kullanılıyor. Peki Bitcoin transferleri ile hesap sahibinin kimliği eşleştirilebilir mi?

ABONE OL
1 Mayıs 2021 23:13
Bitcoin Mikserleri Nedir ve Borsalar Neden Karşı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bitcoin ve diğer kripto para işlemleri bazı kullanıcılar tarafından sadece gizlilik endişesi sebebiyle kullanılıyor. Peki Bitcoin transferleri ile hesap sahibinin kimliği eşleştirilebilir mi?


Kripto Para Transferleri Ne Kadar Gizli?

Geçtiğimiz 27 Nisan tarihinde Bitcoin Fog’un beyni yakalandı ve son on yıllık kripto para işlem hareketlerine göre kendisine suçlamalar iletiliyor. Peki kripto paralarda transfer işlemleri izlenemiyorsa bu nasıl tespit ediliyor?

bitcoin mikser

Elbette bu mümkün, Bitcoin alımlarını ve transferleri borsa üzerinden yapıyorsanız kolaylıkla gerçek kimliğinizle bağlantı kurulabilir. Türkiye için buna Thodex örneğini verebiliriz Kraken tarafından yapılan açıklamada Thodex’ ait binlerce Bitcoin’in nerelere gittiği analiz şeklinde paylaşılmıştı.Kullanıcılar bir borsa üzerinden işlem yapabilmek için KYC doğrulaması yapmak zorunda, bu genellikle kimlik ve yüz fotoğrafından ibaret olsa da vermiş olduğunuz bilgilerle sizin tahmin ettiğinizden çok daha fazla verinize erişilebiliyor. Özellikle Türkiye için son günlerde borsalardan veriler talep edildiği ve MASAK tarafından incelemeler başlatıldığı biliniyor.

bitcoin mikser kara para aklama

One hundred dollars hanging on clothesline with wooden clips on blue background.

Borsalarda bulunan cüzdan kodunuz birçok site aracılığıyla izlenebiliyor, gelen transferleriniz ve gönderdiğiniz ödemelerin tamamı takip edilebiliyor. Borsa cüzdan sahibinin kimliği bilindiği için ilgili kişinin farklı hesaplara hatta soğuk cüzdanlara bile yaptığı transferleri izi sürülebiliyor. X borsasından 100 farklı hesaba para gönderip sonrasında bunu bir soğuk cüzdanda toplamanız ile direkt olarak X borsasından soğuk cüzdanınıza kripto varlık transfer etmeniz arasında herhangi bir farklılık bulunmuyor.

Bitcoin Mikserler

Bitcoin Fog olayıyla birlikte gündeme gelen karıştırıcı kurumlar ise sizden aldıkları ödemeyi kendilerine has algoritmalar ile farklı hesaplar üzerinden yok ediyor. Takip edilmesi imkansız hale sokulan ödeme size farklı bir hesap üzerinden temiz bir şekilde ulaştırılıyor.

Kayıt tutmayan ve işlem sonrasında talep mailleriniz dahil tüm işlemlerinizi geri getirilemez şekilde silen bu şirketler %2 ile %5’i arasında komisyonlar alıyor. Ortalama 3 gün içerisinde tamamlanan işlemler neticesinde paranız geçmişle olan tüm izleri temizlenmiş şekilde size ulaştırılıyor. Bu adeta borsa cüzdanınızı birine devrederek o kişiden temiz bir sicil ile yeni bir hesap almanıza bekliyor. Bakiyeniz hemen hemen aynı fakat siber uzayda izleri silinmiş şekilde yeni cüzdanınızın sizinle hiçbir bağlantısı kalmıyor.

Borsalar mikserler ile mücadele etmek için ciddi çaba sarf ediyor, özellikle regülasyonların genişlemesi durumunda kara para ile mücadele kapsamında bu hizmetlerin resmi olarak da yasaklanması bekleniyor.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir