Bitcoin Madencilerinin Kullandığı Elektrik İsveç’i Geride Bıraktı

Bitcoin Madencilerinin Kullandığı Elektrik İsveç’i Geride Bıraktı

ABONE OL
3 Nisan 2021 11:26
Bitcoin Madencilerinin Kullandığı Elektrik İsveç’i Geride Bıraktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yapılan bir araştırmada ortaya çıkan sonuçlara göre Bitcoin madencilerinin kullandığı elektrik miktarı İsveç’i geride bırakmış durumda. Bu da bir kez defa madenciliğin ne denli boyutlara ulaştığını ortaya çıkartmış oldu. Araştırma sonuçlarının ardından doğa severler sosyal medya üzerinden madenciliğin yasaklanması veya kısıtlanması gerektiğini belirten paylaşımlar yapmaya başladılar.


Haberin hazırlandığı sıralarda 60.000 dolar seviyesini zorlayan BTC için madencilik zorluğu arttıkça tüketim miktarı da artmakta. Hollandalı ekonomist Alex de Vries tarafından yapılan araştırmada Bitcoin madenciliği için tüketilen elektrik miktarının sadece 4 yılda 78 terawatt saatten (TWH) yaklaşık 101 terawatt saate yükseldiği ortaya çıktı. Ancak bu noktada en büyük problemin fosil yakıtlardan elde edilen enerji ile madencilik yapılmasında olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de madencilik faaliyetlerinin büyük bir bölümünü kapsayan Çin’de madencilerin tükettiği fosil yakıtların elektriğe çevrilmesi sürecinden dolayı hava kirliliği daha da artış göstermiş durumda.

Çevre örgütleri tarafından yapılan açıklamalarda özellikle büyük ölçekli madencilik şirketlerine doğa dostu elektrik tüketimi zorunluluğu getirilmesi gerektiği belirtiliyor. Ancak madencilerin büyük bir kısmı hali hazırdaki masraflardan dolayı bu çalışmadan kaçınacak gibi durmakta. İlerleyen dönemlerde bu olayın daha ciddi tehlikeler yaratmadan her iki tarafın da kabul edeceği bir çözüme umarız ki ulaşılacaktır.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.