Bitcoin, Afrika’da Emeklilik Olarak Görülüyor

Bitcoin, Afrika’da Emeklilik Olarak Görülüyor

Gelirine oranlar en fazla kripto yatırımı olan ülkelerden biri Nijerya, genel olarak Afrika kıtasında insanlar kripto paralara ilgi duyuyor. Türkiye, Güney Amerika ve Asya’nın bir kısmındaki ülkeler bu gruba dahil edilebilir.

ABONE OL
6 Mayıs 2021 23:20
Bitcoin, Afrika’da Emeklilik Olarak Görülüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gelirine oranlar en fazla kripto yatırımı olan ülkelerden biri Nijerya, genel olarak Afrika kıtasında insanlar kripto paralara ilgi duyuyor. Türkiye, Güney Amerika ve Asya’nın bir kısmındaki ülkeler bu gruba dahil edilebilir.


Sansürden Uzak ve Enflasyona Dayanıklı

Fiyat istikrarının olmadığı ülkelerde son derece yaygın kullanılmaya başlanan Bitcoin, fiyat istikrarının hiç olmadığı Afrika kıtasında bir emeklilik aracı olarak görülüyor. Yüksek enflasyon ve istikrarsız para birimi Afrika kıtasındaki insanlarda korunaklı ve sansürden etkilenmeyen yatırımlara karşı bir ilgi doğurdu.

Yatırımcıların çoğu Bitcoin’i emekliliğine katkıda bulunması için tutuyor. Son derece yaygın hale gelen Bitconi yatırımları Afrika kıtasında yeni değil.

Güney Afrika’da bulunan emeklilik fonları (Yellow Card) bölge insanın artan fon dolandırıcılıkları ve benzeri sebeplerden dolayı Bitcoin’e yöneldiğini doğruluyor. Fon yayınladığı raporda artan talebi doğrularken Bitcoin’in fiyat konusunda spekülasyonlara açık olduğunu ve yatırımcıların gelecekte karşılaşabilecekleri her türlü olumsuzluğa hazırlanmaları gerektiğini de söylüyor.Yellow Card raporunda satış ve havale işlemlerinde Bitcoin’in yatırımcılara son derece ucuz işlem yapma imkanı sağladığını da belirtiyor. Rapor son birkaç yılda kripto paralara duyulan ilginin inanılmaz olduğuna da değiniyor.

Fırsatçılar İş Başında

Diğer yandan Afrika kıtası akıl almaz kripto para dolandırıcılıklarına da ev sahipliği yapıyor. Son günlerde gündem olan kağıt kripto banknotu dolandırıcılığı ise en popülerleri arasında sayılıyor. Bir grup dolandırıcı Bitcoin için geçtiğimiz yıl fiyat olarak düşük seviyelerde olduğu günlerde kendi bastıkları kağıt paraları bölge insanına “kağıt bitcoin” adıyla sattığı ortaya çıktı. Fiziksel olarak da Bitcoin’in alınıp satılabildiğine ikna olan mağdurlar aylar sonra ellerindeki kağıtları bozdurmak istediklerinde ise gerçekle yüzleştiler.

Özellikle Türkiye’nin doğu vilayetlerinde soğuk cüzdan kullanımından habersiz yüz binlerce yatırımcı birkaç ay geçmişe sahip güvenilirliği şüpheli kripto para borsalarına ciddi rakamlar yatırıyor. Uzun vadeli yapılan yatırımlar soğuk cüzdanlara bilgisizlikten dolayı transfer edilmiyor. Thodex skandalından sonra bölgede farklı dolandırıcı borsalara 300 Milyon liraya yakın para kaptıran mağdurlar da ortaya çıkmaya başladı.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir