Bitcoin 34.000 doları da aştı

Bitcoin 34.000 doları da aştı

ABONE OL
3 Ocak 2021 12:28
Bitcoin 34.000 doları da aştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yılbaşı tatilinin haftasonuyla birleşmesiyle 2021’de henüz piyasalar açılmazken Bitcoin, yatırımcılarını mutlu etmeye devam ediyor. Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin 2020’de dolar karşısında yüzde 300’ün üzerinde değerlenmişti.


Bitcoin 2021’in ilk 3 gününde ise yüzde 17 yükseldi. Bu sabaha karşı ilk kez 34.000 doları aşarak yeni tarihi zirvesini gördü. Bitcoin’in hızlı yükselişinde koronavirüsün yarattığı belirsizlik, dünya genelinde merkez bankalarının para basma eğiliminde olması ve kurumsal yatırımcıların kripto paraya artan ilgisi etkili oldu.

Veri analiz şirketi Glassnode’un açıklamasına göre geçen hafta ‘balina’ diye tabir edilen tek bir cüzdanda 1000 ve üzerinde Bitcoin bulunan yatırımcı sayısı 1994’e ulaştı.

RIPPLE’DAN KAÇIŞ DA ETKLİLİ OLDUSon günlerdeki yükselişte Ripple’dan kaçan yatırımcıların güvenli liman olarak Bitcoin’e sığınması da etkili oldu. ABD’de Ripple’a soruşturma açılması üzerine sadece son 1 haftada Ripple yüzde 40 değer kaybetti.

Bitoin 2021’e hızlı girerken, bu yükselişin devam edip etmeyeceği sorusu daha fazla sorulmaya başlandı. Bitcoin 2017 sonunda 20 bin dolara yaklaşmıştı. Ardından 4000 doların altına kadar gerileyen kripto para, ancak geçtiğimiz ay yeniden bu seviyeye gelebildi.

Kripto para şirketi NEM’in alım-satımdan sorumlu müdürü Nicholas Pelecanos da benzer bir hatırlatma yaparak “Herhangi bir varlık uzun süre bu kadar hızlı yükselince kuşkuyla yaklaşmak gerekir. Bitcoin yatırımcılarının coşkuya fazla kapılmamasını tavsiye ediyorum” dedi.

Pelecanos yatırımcılara tedbirli olmayı tavsiye etse de Bitcoin’in yükselişinin devam etmesini beklediğini açıkladı. Boğa piyasasının daha yeni başladığını düşündüğünü belirten Pelecanos “Bitcoin Sevgililer Günü’ne kadar (14 Şubat) 50 bin dolara yükselebilir” dedi.

SELİM KARAHAN | HABERTÜRKEn az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.