BIST 50 Endeksinde Yukarı Adım Kuralı Bugün De Devam Edecek

BIST 50 Endeksinde Yukarı Adım Kuralı Bugün De Devam Edecek

Son 3 gündür uygulamam yukarı adım kuralı bugün de devrede olacak.

ABONE OL
26 Mart 2021 09:47
BIST 50 Endeksinde Yukarı Adım Kuralı Bugün De Devam Edecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BIST-50 endeksinde yer alan paylar için Salı günü getirilen açığa satış işlemlerindeki yukarı adım kuralı bugün de uygulanacak. Bu sayede bu uygulama tam olarak dördüncü gününe girmiş oluyor.


Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinde yapılan Borsa İstanbul’un açıklamasında, açığa satış işlemi yapılabilen tüm paylardaki açığa satış işlemlerinin, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracı için en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek fiyat üzerinden yapılabileceği belirtilmekte.

Açıklamanın devamında ise açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracı en son gerçekleşen fiyatından bir önceki fiyatının daha yüksek olması halinde, açığa satış işleminin en son gerçekleştirilen fiyat bandından da yapılabileceği vurgulandı. Açıklamada, “Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.” şeklinde duyuruldu.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda BIST-50 endeksinde yer alan paylarda açığa satış işlemi yapılabilmekte. Borsa İstanbul, yaptığı açıklamada söz konusu paylarda açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı uygulanacağını açıklamıştı. Bugün, bu kuralın uygulanacağı dördüncü gün olarak devam etmekte.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.