Benzin ve Motorin Satışlarına Yeni Düzenleme Geldi

Benzin ve Motorin Satışlarına Yeni Düzenleme Geldi

ABONE OL
8 Haziran 2021 11:23
Benzin ve Motorin Satışlarına Yeni Düzenleme Geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Petrol piyasasında yeni bir düzenleme yapıldı. Bu düzenleme sonrasında dağıtıcı lisans sahipleri için benzin ve motorin satışları konusunda asgari satış şartının getirildiği öğrenildi. Petrol piyasasında benzin ve motorin beyaz ürün olarak ifade ediliyor. Asgari satış planlaması üzerinde önemli değişikliklerin yapıldığı belirlendi.


Bugün Resmi Gazete’nin yeni sayısında yönetmelik üzerinde birtakım değişikliklerin yapıldığı belirlendi. Lisans alan şirketler bu yılı takip eden ikinci takvim yılı içerisinde asgari olarak 20 bin ton, üçüncü takvim yılında da 40 bin ton, beşinci takvim yılında yıllık asgari olarak 60 bin ton satış yapılması gerekecek. Bu tutar zorunlu bir süreç olarak ifade edilecek.

Asgari Satış Oranlarını Gerçekleştiremeyenlere Yaptırım Gelecek!

Asgari satış oranları bir anlamda lisans sahibi olan şirketler için bir yükümlülük olarak belirleniyor. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen şirketler için bazı yaptırımların getirileceği belirtildi. Daha önce 60 bin ton satış beyanını yerine getirmemiş olan lisans sahibi şirketler için kanunda belirtilen bazı yükümlülüklerin uygulanması planlanıyordu.

Yeni düzenlemenin gerçekleştirilmesi halinde ise satış yükümlülüğün yüzde 10 ya da daha fazla bir kısmının yerine getirilmemesi durumunda lisans hemen iptal edilmeyecek. Bu süreçte öncelikli olarak lisans sahibi şirketin izleme altına alınacağı belirtildi. İlk takvim yılında izlendikten sonra bir sonraki takvim yılında asgari tutarı yine yerine getirmemesi halinde şirketin lisansının sona erdirilmesine karar verildi.
Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.