Benzin Fiyatına 30 Kuruş Zam Geldi

Benzin Fiyatına 30 Kuruş Zam Geldi

ABONE OL
28 Mart 2021 21:08
Benzin Fiyatına 30 Kuruş Zam Geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Benzine bu gece itibariyle geçerli olmak üzere tam olarak 30 kuruş zam geldi. Ancak zam oranı EŞEL Mobil sistemi gereği ÖTV üzerinden karşılanacağından dolayı bu durum pompaya yansımayacak.


EPGİS’in yaptığı güncel açıklamayla birlikte yarından itibaren yani 10 Mart 2021 tarihi itibariyle geçerli olacak zam miktarı açıklandı. Zam miktarı 30 Kuruş olarak belirlendi. Yapılan diğer açıklamada ise bu zam miktarının Eşel Mobil sisteminden karşılanacağı dolayısıyla pompaya yanısamayacağını bildirdi.

Eşel Mobil Sistemi Nedir?

Ücret düzeylerinde çalışan ve aktif olan bireylerin satın alım güçlerini koruyabilmeleri adına yapılmış bir sistemdir. Enflasyon artışlarından dolayı alım gücünün artması sebebiyle otomatik bir şekilde ayarlanabilmektedir. Bu sisteme bağlı olarak çalışan bireylerin ücret düzeyindeki artış için, sözleşmelerini olağan değişimlere göre tekrardan güncelleme yerine, ücret artışları kendiliğinden, otomatik olarak meydana gelmektedir.

Akaryakıt Ücretlerinde Eşel Mobil Sisteminin İşleyişi

Akaryakıt bazında bu sistem, akaryakıt ürünlerinde alınan Özel Tüketim Vergisi’nin inmesi veya yükselmesiyle uygulanan bir sistemdir. Bu sistemle beraber ÖTV gelirleri üzerinde önemli derecede bir düşüş ortaya çıkmıştır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.