BDDK, Yönetmelikte Değişiklik Yaptı

BDDK, Yönetmelikte Değişiklik Yaptı

BDDK, yönetmelikte yer alan bir madde içerisinde fıkra değişikliği yaptı.

ABONE OL
5 Mayıs 2021 20:18
BDDK, Yönetmelikte Değişiklik Yaptı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Resmi gazetede yayımlaman yönetmeliğe göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından, Bankacılık Hesaplarından Kaynaklanan Faiz Oranı Riskinin Şok Yöntemiyle Ölçülmesine ve Değerlendirmesine İlişkin yönetmelikte değişiklik yapıldı.


BDDK’da yapılan bu değişiklik ile birlikte, yönetmeliğin tanımlar bölümünü içeren üçüncü maddenin birinci fıkrasına katılma hesabını tanımlayan bir fıkra eklendi.

Aynı yönetmelikte yer alan dördüncü maddenin birinci fıkrası ise şu şekilde değişiklik gösterdi;

“(1) Bankacılık hesaplarından kaynaklanan faiz oranı riskinin standart oranı, faiz duyarlı bankacılık hesaplarında pozisyonların nakit akışlarına bildirim cetvelinde yer alması sonrasında elde edilen net pozisyon tutarlarının pozitif ve negatif standart şok uygulaması sonucu elde edilen iskonto oranları Ek-1’de, şoksuz iskonto oranları dikkate alınarak net pozisyon tutarlarının iskonto edilmesi sonucunda elde edilen tutarlardan farkların toplamının bölünmesi ile hesaplanan oranlardan banka için en yüksek zararı oluşturan orandır, öz sermaye ile şartlar ve para birimleri ile. Bankacılık hesaplarından kaynaklanan faiz oranı riskinin standart oranının hesaplanmasında, bankacılık hesaplarındaki pozisyonlar arasında, katılma hesaplarından kaynaklananlar, Kurulca belirlenecek oranda dikkate alınır. “Bu fıkrada yapılan değişiklik; “Bankacılık hesaplarından kaynaklanan faiz oranı riskinin standart oranının hesaplanmasında, bankacılık hesaplarındaki pozisyonlar arasında, katılma hesaplarından kaynaklananlar Kurulca belirlenen oranda dikkate alınır.” oldu.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir