Başkan Biden, 18 Yaşın Üzerindeki Herkese Aşı Hakkı Verileceğini Açıkladı
  • ekoayrıntı
  • Güncel
  • Başkan Biden, 18 Yaşın Üzerindeki Herkese Aşı Hakkı Verileceğini Açıkladı

Başkan Biden, 18 Yaşın Üzerindeki Herkese Aşı Hakkı Verileceğini Açıkladı

Dünya gündeminde Covid-19 aşısı ve aşı olacak kişilerin nasıl bir sıralamaya sahip olacağı konusu var. ABD Başkanı Biden konu hakkında bugün açıklamalarda bulundu. Biden, “18 yaşın üzerindeki herkese 1 Mayıs 2021 tarihine kadar aşı hakkı tanınacak” dedi.

ABONE OL
12 Mart 2021 15:13
Başkan Biden, 18 Yaşın Üzerindeki Herkese Aşı Hakkı Verileceğini Açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Joe Biden, ABD başkanı seçilmesinin ardından icraatlarına başladı. Alınan karar ile beraber, tüm eyaletlere talimat gönderen Biden, 1 Mayıs tarihine kadar 18 yaşın üstündeki herkesin Covid-19 aşı hakkının olmasını ve aşı olmak için sıra alınması gerektiğini bildirdi.


Amerika Birleşik Devletleri’nin korona virüs vakaları yüzünden kapanmaya gitmesinin 1. Yılında Biden, “Ulusa Sesleniş” konuşması yaptı.

Biden konuşmasında, isim vermeden Trump yönetimine de eleştiriler getirdi. Biden, “1 sene önce bugün, pandemi nedeniyle her şey durdu. Virüs sessizlikle karşılandı. Günler, haftalar, aylar boyunca inkar edilmesi gerekçesiyle, kontrolsüzce yayılmaya başladı. Yaşanan bu durum ise daha çok ölüme, enfeksiyona, strese ve yalnızlığa neden oldu. 2019’daki fotoğraf ve videolar, başka bir çağa ait gibi” ifadelerini kullandı.

ABD’de Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısını da açıklayan Biden, “572 bin 726 kişiyi korona virüs nedeniyle kaybettik. Bu rakam, 1. Dünya Savaşı, 2. Dünya Savaşı, Vietnam Savaşı ve 11 Eylül saldırılarındaki can kayıplarından çok daha fazla” dedi.ABD Başkanı Joe Biden

ABD Başkanı Joe Biden

100 günde 100 milyon doz aşı

Biden, ABD halkı tarafından seçilmelerinin ardından, “İlk 100 günde 100 milyon doz aşı” hedeflerinin olduğuna dikkat çekerek, “Verdiğimiz hedefe şimdi ulaşmıyoruz, bu hedefi aşıyoruz. Görevimizin 60. Gününde vermiş olduğumuz aşı hedefine ulaşmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Covid-19 salgını ile ilgili önlerinde uzun bir süreç olduğunu belirten ABD Başkanı, “Öncelikle tüm eyaletlere, 18 yaşını aşmış tüm erişkinlere 1 Mayıs’a kadar aşı hakkı tanımlamalarını talimat olarak iletiyoruz. Bir kez daha söylüyorum, 18 yaşın üzerindeki herkese 1 Mayıs’a kadar aşı hakkı tanımlanacak. Fakat bu, herkesin bir anda aşı olacağı anlamına gelmiyor, aşı için sıraya girmeniz gerekecek” dedi.

Biden, aynı zamanda, Mayıs 2021 tarihine kadar tüm ABD halkı için yeterli olacak aşı stoğuna ulaşma planlarının olduğunu da hatırlattı.

ABD Başkanı Joe Biden

ABD Başkanı Joe Biden

ABD için kısmi açılma tarihi 4 Temmuz

İlerleyen günlerde aşı olan vatandaşlar için kısıtlamalarda değişiklik olacağını ileten Biden, “Son olarak, burada herkesin, elimden geleni yapacağıma söz verdiğimi bilmelerini isterim. Bu virüsü yenene kadar rahat uyumayacağım. Fakat bunun için Amerikan halkının da üzerine düşeni yapması gerekiyor. Herkes ama herkes kesinlikle aşı olmalı” çağrısında bulundu.

ABD için kısmi açılma tarihi de ileten Biden, “Ülkemiz için kısmi açılma tarihini, bağımsızlık günü olan 4 Temmuz’da yapmayı hedefliyoruz. Tam 1 sene süren kara günlerin ardından, şimdi güzel günler için umut var. Hepimiz üzerine düşeni yaparsak, ülke yakında aşılanmış, ekonomimiz düzene girmiş, çocuklarımız okula gidiyor olur ve biz de bir kere daha bu ülkenin zoru başardığını gösterebiliriz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.