Bankalar Birliği, 2021 Şubat Ayı Karşılıksız Çek Verilerini Açıkladı

Bankalar Birliği, 2021 Şubat Ayı Karşılıksız Çek Verilerini Açıkladı

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından yapılan açıklama ile 2021 Şubat ayı karşılıksız çek rakamları duyurdu. Bu kapsamda Karşılıksız işlem yapılan çek tutarında gerileme oldu.

ABONE OL
5 Mayıs 2021 20:18
Bankalar Birliği, 2021 Şubat Ayı Karşılıksız Çek Verilerini Açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBB, bankalara ibraz edilen ve karşılığı olmayan çeklerle ilgili açıklama yaptı. 2021 yılının ilk iki ayında ibraz edilen 289 bin keşideciye ait 1,9 milyon çekin toplam tutarı 164 milyar TL olarak belirlendi. 2020 yılına kıyasla, keşideci sayısında yüzde 7, çek adedinde yüzde 15 gerileme olmasına karşın, çek tutarı yüzde 11 artış gösterdi.


Karşılıksız çek tutarında azalma

2021’in ilk iki ayında bankalara ibraz zamanında karşılıksız çıkan 4,2 bin keşideciye ait 18 bin adet çekin toplam tutar 1,5 milyar TL oldu. 2020’nin aynı dönemine bakıldığında, karşılıksız işlemi yapılan çek tutar yüzde 19, çek adedi yüzde 43, tekil keşideci sayısı ise yüzde 54 gerilemiş durumda. İşlemi karşılıksız olan 1,3 bin keşideciye ait toplamda 140 milyon TL bedeli olan 1,9 bin adet çek ödemesi daha sonra yapıldı.

Herhangi bir karşılığı olmayan çeklerin, ibrazı yapılan çeklere oranı geçtiğimiz yıla göre geriledi. Şubat ayında karşılıksız olarak işlem yapılan çeklerin bankalara ibrazı gerçekleşen çeklere oranı, tutar bazında 2020 yılının aynı ayları baz alındığında 0,2 puan azalara yüzde 1, adet olarak hesaplandığında 0,4 puan gerileme yaşayarak yüzde 0,9 oldu.

Karşılıksız olarak ibraz edilen çeklerin illere göre dağılımına baktığımızda ise ilk 5 il sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya oldu.Karşılığı olmayan çeklerin tutar olarak ibrazı dikkate alındığında ise oranın en yüksek olduğu 5 il sırasıyla Gümüşhane, Kırşehir, Adıyaman, Hakkari ve Mardin oldu.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.