Bakan Varank: Hedefimiz Sene Sonunda Yerli Aşı

Bakan Varank: Hedefimiz Sene Sonunda Yerli Aşı

ABONE OL
15 Mart 2021 13:55
Bakan Varank: Hedefimiz Sene Sonunda Yerli Aşı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KOBİ’lerin rekabet gücünü artırmayı amaçlayan Rekabetçi Sektörler Programı Tanıtım Toplantısı’na katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptığı açıklamada:


“Biz Covid-19 Platformu ile yenilikçi, dünyada çok az denenmiş aşı adaylarını geliştirmek istiyoruz. Üç aşı adayımız Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna (TİTCK) başvurdu. TİTCK onaylar onaylamaz, insan denemeleri aşamasına da başlamış olacağız. Biz sene sonuna kadar yerli aşımızı elimizde bulundurmayı hedefliyoruz” dedi.

“İnsanlık Olarak Aynı Gemideyiz”

Programda konuşan Bakan Mustafa Varank’ın yanı sıra AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Mustafa Erdoğan, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Faruk Kaymakcı da yer aldı. Bakan Mustafa Varank, Covid-19 salgınına karşı mücadele ile geçen 2020 yılının, iş birliği ve dayanışmanın önemini tüm ülkelere göstermiş olduğunu belirti.

“Salgının kontrol altına alınmasından, aşı ve tedavi çalışmalarına insanlık olarak aynı gemide olduğumuzu bizlere bir kez daha hatırlattı. Yaşadığımız bu zorlu süreç geçmişin hatalarından ders çıkarmamıza, uluslararası ilişkilerde yeni ve temiz bir sayfa açmamıza vesile olur” ifadelerine yer verdi.Rekabetçi Sektörler Programı Tanıtım Toplantısı kapsamında da açıklamalarda bulunan Bakan Varank,

“AB ile uyum sürecinde başvurduğumuz başlıca mali araçlardan olan ‘Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı ve Birlik Programları’ndan önümüzdeki dönemde çok daha fazla istifade etmek istiyoruz. Ülkemizin de eş finansman desteğinde bulunduğu bu programlar, aday ülkelerin üyelik öncesi hazırlık çalışmalarına önemli bütçe destekleri sağlıyor. Bu programlarla sağlanan mali destek ve teknik yardımlar, Bakanlığımızın genel teşvik ve destek sisteminin önemli bir ayağını oluşturuyor. Bugüne kadar IPA kapsamında 800 milyon avro destek sağladık. Destek verdiğimiz projeler, oluşturdukları ekonomik katkının yanında ülkemizin AB mevzuat ve standartlarıyla uyumunda da önemli bir işlev gördü” diye konuştu.”

Son olarak böylesine kritik bir süreçte Türkiye Cumhuriyeti ile AB ile ilişkileri güçlendirmenin, tam üyelik yolundaki çalışmalara odaklanmanın her zamankinden daha elzem olduğunun bilincinde olduklarını belirterek, “Ekonomik, siyasi ve sosyal alanlardaki işbirliği faaliyetlerimizi, uyum düzenlemelerimizi hız kesmeden sürdürüyoruz. Cumhurbaşkanımız tarafından yakın zamanda açıklanan hukuk, insan hakları ve ekonomi alanındaki reform paketlerimiz bunun en güzel yansıması.” dedi.

“AB’nin Değer Yargıları, Medeniyet Anlayışımızla Örtüşüyor”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara’da önümüzdeki yıl başlayacak olan 12 milyon euro bütçeli “Ankara Yenilikçi Teranostik Geliştirme Merkezi” projesinde kanser ve enfeksiyon hastalıklarıyla ilgili araştırma yapan girişimcilere, Ar-Ge altyapı desteği ile ticarileşme desteği verileceğini söyledi. Covid-19 salgını; karşımıza çıkan her problemde Türkiye ile Avrupa Birliği’nin eş zamanlı hareket etmesinin, tercihten ziyade zorunluluk olduğunu tüm taraflara gösterdiğini belirten Bakan Varank, şöyle devam etti:

“Covid-19 salgını sonrasında yeniden şekillenecek uluslararası ticaret ve yatırım kararlarında Türkiye’nin coğrafi konumu ve üretim potansiyeli çok daha stratejik bir noktaya taşınacak. Biz AB üyelik sürecine sadece şartlar gereği ya da ekonomik çıkar bakımından yaklaşmıyoruz. AB’nin insan hakları, hukukun üstünlüğü, fikir hürriyeti ve serbest ticarete dayalı değer yargıları bizim medeniyet anlayışımızla örtüştüğü için AB ile ortaklık kurmak istiyoruz. Biz ülkemizin geleceğini Avrupa’da görüyoruz.

Bununla birlikte Avrupa’nın geleceğinin de Türkiye’ye bağlı olduğuna inanıyor, Türkiye’nin üyelik sürecini AB açısından bir sınav olarak görüyoruz. Zaman zaman duraksamalar olsa da Türkiye olarak ilk adaylık başvurusu yaptığımız tarihten bugüne AB üyelik hedefimizden hiç sapmadık. Taahhütlerimizi aksatmama noktasında azami gayret gösterdik. 62 sene önce nasıl kararlıysak bugün de aynı noktadayız. Süreçte karşılaştığımız zorluklar, tam üyelik kararlılığımızı etkilemedi.”

Ekonomi haberleri, Hisse Önerileri, Bitcoin ve diğer tüm altcoinler için mobil uygulamamızı indir Haberlerimizi google news üzerinden takip etmek için buraya tıkla.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.