BAE ve Suudi Arabistan Ülkelerine Yabancı Yatırımcı Çekme Yarışında
  • ekoayrıntı
  • Ekonomi
  • BAE ve Suudi Arabistan Ülkelerine Yabancı Yatırımcı Çekme Yarışında

BAE ve Suudi Arabistan Ülkelerine Yabancı Yatırımcı Çekme Yarışında

Suudi Arabistan petrole bağlı olan ekonomisini çeşitlendirmek için 2030 ekonomi vizyonunu yeniden canlandırmayı hedefliyor.

ABONE OL
16 Nisan 2021 12:53
BAE ve Suudi Arabistan Ülkelerine Yabancı Yatırımcı Çekme Yarışında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Suudi Arabistan petrole bağlı olan ekonomisini çeşitlendirmek için 2030 ekonomi vizyonunu yeniden canlandırmayı hedefliyor. Abu Dabi Yatırım Ofisi, Ekonomik Kalkınma Dairesinin iş birliği ile ocağın ortalarında New York, San Francisco, Londra, Paris, Frankfurt, Seul, Pekin ve Tel Aviv’de uluslararası ofisler açtı.


Her iki ülke de başta Orta Doğu’da bölge ofislerine sahip şirketler olmak üzere yabancı yatırımcıları ülkelerine çekme konusunda yoğun çalışmalar içerisinde.

Bölgedeki en büyük ekonomiye sahip ve dünyanın bir numaralı petrol üreticisi Suudi Arabistan, petrole bağımlı ekonomisini çeşitlendirmek amacıyla “2030 ekonomi vizyonunu” yeniden canlandırmayı hedefliyor.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, on yıl içerisinde yarısı yeni projeleri kapsayan yaklaşık 6 trilyon dolar değerinde yatırım fırsatları sunmayı hedefliyor.Diğer yandan, 190 ülkenin yatırım ortamını inceleyen Dünya Bankasının İş Yapma Kolaylığı Endeksinin 2020 verilerinde BAE 16. sırada yer alırken, Suudi Arabistan 2019’dan bu yana 30 basamak yukarı çıkarak 62. sıraya yükseldi.

BAE ise son dönemde teknoloji sektörüne dair yatırımlarına ivme kazandırırken emlak ve inşaat gibi ivme kaybeden sektörlerden uzaklaşıyor.

BAE’nin bölgesel ticarete sahip görünmesinin yanı sıra BAE’nin emirliklerinden Dubai, bölgede varlığı olan neredeyse tüm büyük çok uluslu şirketlerin kalesi konumunda.

2020 yılındaki doğrudan yabancı yatırım akışı Suudi Arabistan’da 4,7 milyar dolar’a ulaşmışken bu rakam Dubai’de tek başına 6,9 milyar dolara ulaştı.

– Suudi Arabistan’ın ekonomi stratejisi

Suudi Arabistan şubat ayı ortalarında 2024 yılından itibaren olmak üzere devlet kurumlarının ve devlete bağlı tüm kuruluşların, merkezi yurt dışı olan yabancı firma ve kuruluşlarla sözleşme yapmayacağını duyurdu.

Riyad bu adımıyla yabancı şirketleri Suudi Arabistan’da kalıcı merkez açmaya teşvik etmenin yanı sıra bu durumun da yerel istihdam oluşturmaya, ekonomik kaybı düşürmeye ve harcama verimliliğini artırmaya yardımcı ümit ediyor.

Söz konusu karar, Yatırım Bakanlığının uluslararası 24 şirketle, bölgesel ofislerini Riyad’da açmalarını öngören anlaşmalar imzalandığını açıklamasından iki hafta sonra alınmıştı.

Riyad’da bölge ofisi açacak olan uluslararası şirketler arasında PepsiCo, Schlumberger, Deloitte, PricewaterhouseCoopers (pwc), Tim Hortons, Bechtel, Bosch, Boston Scientific bulunuyor.

Bu karara ayrıca, yabancı bir yatırımcıya ruhsat almak için artık 12 belge yerine sadece 2 belge gerektirmesi ve ruhsatın 3 gün yerine üç saat içinde çıkarılabilmesi gibi Riyad’ın sunduğu pek çok kolaylık da eşlik etti.

Ayrıca Google, 2020’nin sonlarında Suudi Arabistan’ın milli şirketi olan Aramco’nun bir yan kuruluşu olan Aramco Development Company ile ortaklaşa Suudi Arabistan’da yeni bir Google Cloud Platform bölgesi oluşturma planladığını bildirdi.

Suudi Arabistan resmi ajansı olan SPA’nın haberinde Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde yaklaşık 346 uluslararası şirketin bölgesel merkezlerinin bulunduğuna dikkat çekilerek, Suudi Arabistan’ın bu şirketlerden aldığı payın, şirketlerin Suudi pazarından elde ettikleri gelirler ve kârlarla orantılı olmadığı bildirildi.

Suudi Arabistan, gelecek on yıl içinde 400 ila 500 yabancı şirketi ülkesine çekmeyi ümit ediyor. Bunun da 30 bin ila 40 bin kişiye iş imkanı sağlanmasına katkıda bulunması tahmin ediliyor.

Riyad Kraliyet Komisyonunun yaptığı açıklamaya göre bu şirketlerin ayrıca yerel ekonomiye 16,2 ila 18,6 milyar dolarlık ek gelir sağlaması bekleniliyor.

– BAE’nin ekonomik atılımları

suudi arabistan

Buna karşın BAE’yi oluşturan yedi emirliğe yatırım çekmekle görevli olan Abu Dabi Yatırım Ofisi, Ekonomik Kalkınma Dairesinin iş birliği ile ocak ayının ortalarında New York, San Francisco, Londra, Paris, Frankfurt, Seul, Pekin ve Tel Aviv’de uluslararası ofis açtı.

Bu ofisler, dünyanın her tarafındaki şirketlerin Abu Dabi’de çalışması için ciddi bir destek ile tekliflerine benzeri görülmemiş bir erişim sağlanması ve yatırımcıların özel ihtiyaçlarının karşılanmasına olanak tanıyor.

Ofisler ayrıca Abu Dabi’de faaliyet göstermeyi tercih eden şirketlerin ulusal varlık fonlarından destek almasına yardımcı olmaya çalışıyor.

-Yabancı yatırımcılara çağrı

Devlete ait olan Emirates Kalkınma Bankası, bu ay gelecek yıllarda ekonomi için öncelik olarak görülen sektörlerdeki şirketleri desteklemek için yaklaşık 8,17 milyar dolar tahsis edilmesinin planlandığını bildirdi.

Banka, çoğu teknoloji sektörüne dayalı 13 bin 500 yeni şirketin finanse edilmesinin hedeflendiğini belirtti.

BAE Devlet Başkan Yardımcısı, Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum da Kalkınma Bankasının yeni projesi kapsamında, ekonomiyi daha yeni seviyelere götürebilmek için bankalarında yeterli rezervlerinin olduğunu belirtti..

Al Maktum, bu açıklamasında şirketleri BAE’de hayallerini gerçekleştirmeye, geleceklerini bir gelecek ülkesinde onlarla birlikte karşılamaya çağırdı.

ekoayrinti.com


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir