Avrupa’ya Mobilya İhracatında Artış Yaşanıyor

Avrupa’ya Mobilya İhracatında Artış Yaşanıyor

Akdeniz Bölgesi’nde bulunan mobilyacıların, Avrupa’ya ihracatlarında artış yaşanıyor. Akdeniz Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Refik Onur Kılıçer, özellikle Avrupa pazarında önemli ihracat artışlarının yaşandığını belirtti.

ABONE OL
12 Mart 2021 14:38
Avrupa’ya Mobilya İhracatında Artış Yaşanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akdeniz Bölgesi’nde bulunan mobilya üreticilerinin, uzun süredir dile getirdiği katma değerli üretim ve markalaşma yatırımlarının sonuçlarının daha net görülebildiğini ifade eden Kılıçer, Avrupa pazarındaki satışlarda yüksek artışların bulunduğunu dile getirdi.


Avrupa’da oluşan başarının Ortadoğu’ya taşınması için çalışma başlattıklarını söyleyen Refik Onur Kılıçer şu açıklamaları yaptı:

Birlik olarak Şubat ayında İtalya’ya ihracatımızı yüzde 1,8 artırdık. Değer olarak baktığınızda bu artış yüzde 20’nin üzerine çıkmış durumda. Irak’ta miktar bazında yüzde 8’lik artışımız bulunuyor fakat bu bölgede değer olarak yüzde 2,3’lük bir gerileme yaşandı. Buna benzer bir durum da Suriye’de bulunuyor. Miktar olarak yüzde 470’in üzerinde artış olurken, değer olarak bu oran yüzde 181 civarında. “

Refik Onur Kılıçer

Refik Onur KılıçerHedeflerinin her zaman daha nitelikli ihracat yapmak olduğunu söyleyen Kılıçer, UR-GE projeleri ile birlikte kurumsallığın artacağını, markalaşma ve hedef pazarı analiz etme eğitimlerinin verileceğini de söyledi.

 Şubat ayındaki toplam ihracat 39 milyon dolar oldu

2021 Şubat ayında birlik ihracatından yüzde 60 paya sahip olan mobilya sektöründe yüzde 8,5 artış yaşandığını ve toplamda 39 milyon dolar ihracat gerçekleştiğini ileten Kılıçer, “Şubat ayında Irak ihracatı yüzde 2,3 azalırken, en fazla ihracat yapılan birinci pazar durumu değişmedi. İsrail’le yüzde 51, Fransa’ya yüzde 55,5, İtalya’ya yüzde 20,7 oranında ihracat artışı yaşandı.

Mobilya’da hedef pazarımız ABD, ihracat oranımız yüzde 27,4 artış göstererek 1,8 milyon dolar seviyesine geldi. AKAMİB’in Brexit sonrası STA imzalanan İngiltere’ye de ihracatımız yüzde 77,4 artış göstererek 1,7 milyon dolar değerine ulaştı. Ocak ayından bu zaman kadar korona virüs vakası rastlanmaya Tacikistan’a ise yüzde 270 artışla 1,7 milyon dolarlık ihracat yapıldı” dedi.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.