Avrupa’da 6 Ayın Ardından Büyüme Rakamları Açıklandı

Avrupa’da 6 Ayın Ardından Büyüme Rakamları Açıklandı

Küresel salgının etkisiyle, Euro Bölgesi ekonomisinde yaşanan 6 aylık daralmanın arından, Mart ayında 57,9 puan büyüme yaşandı.

ABONE OL
24 Mart 2021 14:07
Avrupa’da 6 Ayın Ardından Büyüme Rakamları Açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

IHS Markit tarafından gerçekleştirilen araştırma verileri bugün açıklandı. Euro Bölgesi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri, 2021 Mart ayında artan talebin de etkisiyle 6 ayın sonunda ilk kez yükseliş gösterdi.


Küresel salgının etkilerinin azalması ile beraber, Euro Bölgesi imalat PMI, içinde bulunduğumu Mart ayında, 1997 yılı Haziran ayından beri en yüksek düzeyi 62,4 puanı gösterdi. Endeks verileri Şubat ayında 57,6 puan üzerinden işlem görüyordu.

Hizmet PMI verilerine bakıldığında ise Şubat ayında açıklanan 45,7 puandan, 7 ayın zirvesi olan 48,8 puana yükseliş görülüyor. Ayrıca bileşik PMI, 3,7 puan artış gösterdi ve 8 ayın zirvesi olarak belirlenen 52,5 puan seviyesine yükseldi.

 Konuyla ilgili IHS Markit baş ekonomisti Chris Williamson şu açıklamayı yaptı:“Euro Bölgesi ekonomisinin Mart ayında beklentilerin üzerinde bir performans sergilediğini söyleyebilirim. Görülen hafif artışa rağmen hizmet sektörü, ekonominin zayıf halkası olarak duruyor.”

Kaynak: DÜNYAEn az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.