Avrupa Birliği’nden Aşı İhracatıyla İlgili Yeni Kararlar

Avrupa Birliği’nden Aşı İhracatıyla İlgili Yeni Kararlar

Salgın döneminde, bazı ülkeler 3. Dalga içerisinde olduklarını açıkladı. Bu durum Avrupa Birliği’nde de kırmızı alarm verilmesine neden oldu. Avrupa’dan gerçekleştirilen aşı ihracatında yeni sıkılaşma dönemi başlıyor. İşte detaylar…

ABONE OL
24 Mart 2021 15:53
Avrupa Birliği’nden Aşı İhracatıyla İlgili Yeni Kararlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa Birliği yeni aldığı karar ile Covid-19 aşısının ihracatı için daha sıkı kuralların uygulanacağını duyurdu. Aşının Avrupa dışındaki ülkelere dağılımını durdurarak, daha fazla güce sahip olmak amaçlanıyor.


Avrupa Birliği üye ülkelerden aşı ithal eden ülkeler için yeni bir şart koymaya hazırlanıyor. Bu şart ile aşı ithal eden ülkeler, aşının iadesinin istenmesi halinde, aşıyı geri teslim edecekler. Yeni kurallar, Avrupa ülkelerinin aşı ihtiyacına göre ihracata izin verilip verilmemesi durumunu da belirleyecek.

Aşı ihracatından yeni kurallar

Konu hakkında Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen şu açıklamayı yaptı:

“Avrupa Birliği vatandaşları için aşı, doğru zamanda ve yeterli sayıda tedarik olması gerekiyor. AB, diğer ülkelere aşı ihracatı yapan, tek ve en büyük OECD üyesidir, fakat bu kendi vatandaşları söz konusu olduğunda ihracattan vazgeçilebilir.”Açıklanan yönetmelik, herhangi bir ülkeyi özel olarak hedef göstermese de, bu doğrultuda İngiltere’nin en büyük hedef olduğu düşünülüyor.

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.