Arzum ne zaman halka arz edilecek?

ABONE OL
11 Aralık 2020 00:41
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Arzum Halka Arz Oranı Ne Kadar Olacak?


Arzum toplam sermayesinin yüzde 47,51 oranında halka arz gerçekleştirecek . Şirket  yabancı ortağı SARL’ın elind ebulundurduğu paylardan 13.306.47 TL nominal tutarlı pay, 13.306.475 adet olacak şekilde bir pay 1 TL tekabul edilecek şekilde paylara bölünecek. Arzum halka arzında ön görülenden fazla talep olması durumunda halka arz adilecek Arzum hisselerinin tutarı 1.995.971 Tl nominal tutara kadar çıkarılabilecek.

Arzum Ne Zaman Halka Arz Edilecek?

14 ekim tarihinde SPK başvurusu yapan şirketin 2020’nin son çeyreğinde halka arz edilmesi bekleniyordu. Kasım ayınının sonunda borsa kulisleri Arzum halka arzı için satış başvurusu yapılacağı hakkında haberler konuşuyor. Şirket henüz halka arzla ilgili net tarih açıklamadı. Ancak Arzum halka arz edecek aracı kurum Yapı Kredi Yatırım‘ın bu hafta taleğ toplama ve halka arz fiyatını gösteren raporları açıklaması bekleniyor.YENİ HABER: SPK, Arzum’un halka arz başvurusunu onayladı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Arzum Ev Aletleri’nin halka arz başvurusunu onayladı. SPK bülteninde yer alan bilgilere göre 1 TL nominal pay 15,50-17 TL fiyat aralığında halka arz edilecek.

Türkiye sermaye piyasalarında yoğunlaşan halka arz gündeminde son haber Arzum Ev Aletleri’nden geldi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Arzum Ev Aletleri’nin halka arz başvurusunu onayladı. SPK bülteninde yer alan bilgilere göre SDA International’ın sahip olduğu 13.306.475 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek. Talep gelirse 1.995.971 TL ek pay satılacak. 1 TL nominal değerli paylar 15,50-17 TL fiyat aralığından satışa sunulacak.

Daha önce Bloomberg HT yayınında halka arz başvurusunu değerlendiren Arzum Ev Aletleri Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı “Bize yatırım yapan fon hisselerini halka açmaya karar verdi. Arzum penetrasyonu yüksek bir marka, bize evlerinde yer verenlere bu sefer bize ortak olun diyoruz. Bu stratejiyle bize yatırım yapan fonla birlikte bu kararı verdik. Yabancı yatırımcının yüzde 49’luk payı var şirkette. Maksimum yüzde 47,5’inin halka arzı öngörülüyor. Bizim ihracatımız var ama Türkiye’de daha çok tercih ediliyoruz. Borsaya açılırken de daha çok yerli yatırımcılara yöneleceğiz. Şirketteki yabancı yatırımcı bir fon. Dolayısıyla halka arz geliri onlara gidecek. ” ifadelerini kullanmıştı.

Halka arz gündemi hızlandı

Pandemi gölgesinde geçen 2020’de sermaye piyasaları dalgalı bir seyir izlerken, yılın sonuna doğru halka arzların yeniden gündeme geldiği görüldü.

Kervan Gıda’nın halka arzına 268 bin yatırımcıdan talep gelmesi, yatırımcının halka arzlara gösterdiği ilginin canlı olduğuna işaret etti. Tek başına Kervan Gıda halka arzı, sermaye piyasalarının öncelikleri arasında halka arzların yeniden yukarı çıkmasına neden oldu.

Kervan Gıda’nın halka arzını takiben iki şirketten daha halka arza yönelik açıklama geldi. Perşembe günü Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada Verusa Holding yüzde 40,75′ oranında iştiraki olan Aldem Çelik’te halka arz çalışmalarına başlandığını duyurdu. Aynı gün İttifak Holding de iştiraki Selva Gıda’nın halka arzına ilişkin olarak Gedik Yatırım ile “Halka Arza Aracılık Sözleşmesi” imzalandığını duyurdu.

Borsa İstanbul’da 2020 yılında 7 yeni şirket halka arz edildi. Bu halka arzlarla ile birlikte 2020 yılında halka arzların büyüklüğü 843,4 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Yılbaşından bu yana Borsa İstanbul’a yeni yerli yatırımcının da ilave katkılarıyla hisse senedi piyasasında halka arzlara rekor ilgi sağlandı. Ard Bilişim, Bayrak EBT Taban, Dinamik Isı, Esenboğa Elektrik, Fade Gıda, Kervan Gıda ve Kontrolmatik Teknoloji bu yılki halka arz olan şirketlerdi. Halka arzlarının büyüklüğü 1 milyar TL seviyesine yaklaşan şirketlere yoğun ilgi sağlandı. Son olarak geride kalan haftada halka arz edilen Kervan Gıda tarafında Norveç Varlık Fonunun talebi de ön plana çıktı.

Bloomberg’in tuttuğu Borsa İstanbul Pay Piyasası Halka Arz Endeksi’ne göre halka arz olan şirketler yılbaşından bu yana yüzde 170 oranında getiri sağladı.

 

Eko Ayrıntı

    Eko Ayrıntı

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.