Apple’a “Şarj Aleti” Gerekçesiyle Para Cezası Kesildi!

Apple’a “Şarj Aleti” Gerekçesiyle Para Cezası Kesildi!

Teknoloji devi Apple’a üzücü haber Brezilya’dan geldi. Sao Paulo eyaletinde bulunan Procon-SP kurumu, iPhone cihazların kutu içerisinden şarj aleti çıkmadığı gerekçesiyle, Apple için ceza uygulanacağını açıkladı.

ABONE OL
20 Mart 2021 17:51
Apple’a “Şarj Aleti” Gerekçesiyle Para Cezası Kesildi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bugün açıklanan, ABD’de uzantısı 2015 senesine dayanan bir patent davası durumunda, aleyhine karar verilerek, toplam 308,5 milyon dolar ödemeye çarptırılan Apple için bir haber de Brezilya’dan geldi. Şirketin yakın zamanda, “Doğayı korumak adına” cihaz kutularından çıkardığı şarj aleti nedeniyle, Brezilya’nın Sao Paulo eyaleti Apple’a 10.546.442 milyon Brezilya reali (1 milyon 920 bin dolar) ceza kesti.


Procon-SP Apple için açıklamada bulundu

Brezilya’nın, Apple için uyguladığı ceza tek hamle değildi. Apple’a ceza veren Procon-SP kurumu, yaptığı açıklama içinde Apple için farklı suçlamalarda bulundu. Kurum yaptığı açıklamada şu suçlamalara yer verdi:

“Apple, yanıltıcı reklam, fabrika kusurlu cihazları satma, tüketicilere yapılan sözleşmede haksız şartlar sağlama ve hala garanti kapsamındaki bir ürünü tamir etmemiş olma suçlarını aktif bir şekilde işlemektedir.”

Apple iPhone 12'ye ceza

Apple iPhone 12’ye cezaKurum tarafından yapılan açıklama bu yönde olurken, Apple’ın Brezilya kurallarına ve kararlarına saygı duyması gerektiği hatırlatıldı. Kurum yetkililerinden Fernando Capez, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Apple, Brezilya’da oldukça sağlam tüketici koruma yasaları ve kurumları olduğunu anlamalı. Bu yasalara ve kurumlara saygı duyması gerekiyor.”

iPhone 12 cihazlarda şarj cihazı sunmaması gerekçe gösterildi

Brezilya’da bulunan kurum tarafından Apple’a kesilen cezada gerekçe olarak, iPhone 12 cihazlar ile beraber gelmeyen şarj cihazı gösterildi. Apple kutu içeriğinde şarj cihazı olmadığını 2020 Ekim ayında Brezilya kurumuna bildirmişti.

Kurum, iPhone 12 ile beraber neden şarj cihazı sunulmadığının cevabını isterken Apple bu durumun “Çevreye bağlılık” gerekçesiyle yapıldığını sunmuştu. Fakat verilen cevap, kurumu tatmin etmediği için Apple’a bu kapsamda ceza uygulaması yapıldı.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.