Annelere asgari ücret odaklı ödeme geliyor

Annelere asgari ücret odaklı ödeme geliyor

ABONE OL
4 Mart 2021 21:21
Annelere asgari ücret odaklı ödeme geliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Devlet tarafından çalışan anneler maddi açıdan desteklenmeye devam ediyor. Yeni dönemde de devlet tarafından annelere verilen destek ödemeleri hız kesmeden devam ediyor. Ancak ödeme sistemlerinin yeni dönemde yeni bir sistem üzerine oturtulması bekleniyor. Yapılan düzenleme sonrasında ödemelerin kapsamı sonunda belli oldu. Devlet tarafından yapılan açıklama sonrasında çalışan annelere verilen destek paketinin ayrıntıları açıklandı.


Çalışan annelere verilen destek ödemeleri çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Bu ödemeler 8 bin liraya kadar yükseliyor. Ödeme türüne göre tek bir ödeme yapılacaksa kayıt gerçekleştirilmesi gerekiyor. Kayıtlar ise SGK üzerinden tamamlanacak.

Çalışan annelere verilen ödemelerden yararlanılabilmesi için hamilelik öncesinde en az 3 ay süreyle bir işyerinde SGK’lı olarak çalışması gerekiyor. Annenin başvurusunun kabul edilmesi için sistem üzerinden gerekli araştırmaların devlet tarafından yapılması bekleniyor. Sisteme alınan başvurulara ise çok geçmeden en fazla iki hafta içerisinde bir dönüş yapılacak.

İşlemler Kimlik Kartıyla Tamamlanacak!Doğum yapan çalışan kadınlar için doğum sonrasında verilen ödemeler iş göremezlik ödeneği olarak ifade ediliyor. Ancak bu tür ödemeler tek seferlik olmamakla birlikte annenin doğum izni sona erene kadar düzenli olarak devam edecek.

Annelere verilen ödemeler işte ayrı kalınan süreye, kıdeme göre de değişiklik gösterecek. Hesaplamalar ise asgari ücret hesaplamasıyla yapılacak. Asgari ücretin baz alınması ile ödemeler yapılacak. Sadece anne odaklı olmamakla birlikte başvurunun baba tarafından yapılması halinde de ödeme yapılacak. Ödemelerin alınması için annenin her durumda PTT’ye gitmesi gerekiyor.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.