Amerika’da Enflasyon 2018’den Beri En Yüksek Seviyede

Amerika’da Enflasyon 2018’den Beri En Yüksek Seviyede

ABD Çalışma Bakanlığı'nın açıkladığı tüketici fiyat endeksi verilerine göre mart ayında yüzde 0,6'lık artış gerçekleşti.

ABONE OL
13 Nisan 2021 16:51
Amerika’da Enflasyon 2018’den Beri En Yüksek Seviyede
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı tüketici fiyat endeksi verilerine göre mart ayında yüzde 0,6’lık artış gerçekleşti.


ABD Çalışma Bakanlığı TÜFE Verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, Amerika vatandaşlarının yaşam maliyeti mart ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,6 arttı. 2012 yılının ağustos ayından beri hiç bu kadar yüksek artış göstermemiş olan enflasyon, piyasa beklentilerinin yüzde 0,1 üzerinde açıklandı. TÜFE şubat ayında da yüzde 0,4 artış gerçekleştirmişti

enflasyon

Yıllık Enflasyon Son 2,5 Yılın Zirvesinde

Tüketici fiyatları, mart ayında yıllık bazda da 2,6 puan artışla beklenenin üstüne çıktı. Böylece 2018 yılının ağustos ayından itibaren en yüksek enflasyon değerine ulaşmış oldu.Gıda ve enerji fiyatlarının değişkenliğinden etkilenmeyen çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi ise mart ayında yüzde 0,3 artış gerçekleştirmiş oldu.

Analistler, salgının etkilerinin fiyatlar üzerinde hissedildiğini, ekonominin normale dönmesi ve talebin artmasıyla enflasyonist baskıların arttığını kaydetti. Ayrıca, mal ve malzeme maliyetlerindeki artışın da arz kısıtlarıyla birleşerek üretici fiyatlarını yukarı çektiğini ve bazı şirketlerin bu maliyetleri müşterilere aktardığı belirtildi.

ekoayrıntı.com


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir