Altından sert yükseliş sonrası sert düşüş!

ABONE OL
21 Aralık 2020 13:38
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Altın, ABD’deki mali teşvik paketi anlaşması ve artan koronavirüs vakalarıyla birlikte yükselerek ons başına 1.900 doları geçmişti fakat öğleden sonra başlangıca göre yüzde 0,60 civarında değer kaybederek ons başına 1.870 dolara kadar geriledi.


Başbakan Boris Johnson, noel süresince ailelerin birbirini görmesiyle ilgili izni, yeni bir koronavirüs türünün bulunmasıyla birlikte kaldırdı.

Fransa ve Almanya da İtalya’ya katılarak, Brexit görüşmelerinin en hassas olduğu dönemde İngiltere’ye olan uçuşları durdurdu.

ABD’de Senato ve Temsilciler Meclisi liderleri bir ekonomiyi desteklemek için planlanan paket üzerinde anlaştıklarını duyurdu fakat yasa hala yazılma aşamasın ve meclislerde pazartesi gününe kadar oylanamayacak.Temsilciler Meclisi ve Senato haftasonu federal kurumların kısmi bir kapanmadan kaçınabilmesi için bir günlük geçici bir hükümet fonlaması da imzaladı.

Faiz oranlarının küresel olarak düşük olması ve sert gelen parasal genişleme politikaları kolay kolay değişmeyecek. Mali teşvik paketine karşı olumlu beklentiler ile birlikte altına dayalı Borsa yatırım fonlarından çıkışlar yavaşlayacaktır ve piyasalar altını yeniden sevecektir.

Altın fiyatları, 13:17 TSİ itibariyle yüzde 0,60 düşüş yaşayarak ons başına 1.869,84 dolar seviyesine kadar geriledi. Bloomberg Dolar Spot Endeksiyse yüzde 1,16 yükseldi. Altın fiyatları bu yılın başından beri yüzde 25 civarında yükseliş kaydetti.

Gümüş yüzde 3,6 civarında yükselerek Eylül ayından bu yana en yüksek seviyede bulunurken paladyum ve platinum da yükseldi.

Kaynak: BLOOMBERG HT

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.