Ons Altın ve Ons Gümüşte Önemli Seviyeler (Analiz)

Ons Altın ve Ons Gümüşte Önemli Seviyeler (Analiz)

ABONE OL
7 Mayıs 2021 20:15
Ons Altın ve Ons Gümüşte Önemli Seviyeler (Analiz)
1

BEĞENDİM

ABONE OL

2020 yılının Ağustos ayından itibaren bugüne dek oluşan düşen trendi bu hafta içerisinde kıran ons altın ve ons gümüşün teknik görünümüne ayrıntılı olarak bakalım. Bu yazıda ons altın ve ons gümüşün uzun vade ve kısa vadeli görünümlerine ve altın/gümüş rasyosuna bakacağız. Ons altınla başlayalım.


Ons Altında Teknik Görünüm ve Önümüzdeki Seviyeler

Ons altına öncelikle geniş açıda bakalım.

a6wzPdv7

Yukarıdaki grafikte ons altının 2011 Ağustos ayından bu zamana kadarki grafiğini görmekteyiz. Grafik aylık periyotta. Fincan-kulp formasyonu gibi bir görünüm mevcut.Bir de kısa vadeli görünüme bakalım.

RrpDiPz8

Burada ise ons altın grafiğini, 2018’in sonlarından bugüne kadar görmekteyiz. Grafik haftalık periyotta.

Bu hafta Ağustos 2020’den gelen düşen trend kırıldı ve üzerinde kapanış yapılacak gibi. Düşen trendin kırılım noktası test edilebilmesi ihtimal dahilinde olsa da hacmin nispeten yüksekliği hareketin devamı olasılığını kuvvetlendiriyor.

Ons Gümüşte Teknik Görünüm ve Önümüzdeki Seviyeler

Ons gümüşe öncelikle geniş açıda bakalım.

WkyCq9GP

Yukarıdaki grafikte ons gümüşün 2011 yılının başlarından bugüne kadarki serüvenini görmekteyiz. Şu an için ise oldukça önemli seviyelerdeyiz. 10 yıllık düşen trend kırılımına gelen ons gümüş dikkatle izlenmeli.

Bir de kısa vadede bakmakta fayda var.

KawEhthE

Ons gümüşün haftalık görünümünde flama formasyonu gözlemlenmekte. Burada MACD kesişimi de olmak üzere. Son 3 yılda yalnızca 2 defa olan bu görünüm, hareketin devamı için bize ışık tutabilir.

Altın – Gümüş Rasyosu

Altın ve gümüşün korelasyonuna bakacak olursak ise; burada karşımıza altın/gümüş rasyosu çıkıyor. Bilindiği gibi, altın/gümüş rasyosu, 1 gram altının kaç gram gümüş ettiği değere verilen addır. Bilhassa pandeminin ilk ortaya çıktığı dönemden itibaren ibre gümüşe kaymış durumda.

t56n77t4

Altın/Gümüş Rasyosunda 2011 yılının Nisan ayından 2020 yılının Mart ayına kadar yükseliş görülmüştü. Akabinde bu zamana kadar rasyo 126lardan 66lara çekildi. 82 seviyesinin önemli bir nokta olarak çalıştığı görülüyor. Teknik olarak 60 değerinin 82 gibi çalışabileceğini ve önemli bir nokta olabileceği söylenebilir.

Bilindiği gibi 2021 yılının Şubat ayının başlarında küresel piyasalar, Wall Street’teki profesyonellerle Reddit adlı forumda örgütlenen küçük yatırımcılar arasındaki mücadeleye sahne olmuş ve sonrasında bu yatırımcılar gümüş odaklı hareket etmeye başlamıştı. Ancak o hareket kısa sürmüştü.  Mevcut durumda ise rasyonun 60lara kadar çekilmesi durumunda bir çoşku da meydana gelebilir.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.