Altcoin Nedir? Altcoin Hakkında Tüm Bilgiler

Altcoin Nedir? Altcoin Hakkında Tüm Bilgiler

ABONE OL
19 Mart 2021 15:19
Altcoin Nedir? Altcoin Hakkında Tüm Bilgiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Altcoin nedir, ne işe yarar, altcoin’in amacı nedir gibi tüm sorulara yanıt bulacağınız bir içerik hazırladık. Günümüzde devrim yaratan blockchain teknolojisi ve başta bitcoin olmak üzere kripto para birimleri, gündelik yaşantımızda kendini göstermeye başladı. Bu nedenle kripto para nedir, altcoin nedir, ne işe yarar gibi birçok soruyu sorar olduk.


2009 yılında Satoshi Nakamato adını kullanan kişi ya da kişiler tarafından piyasaya sunulan bitcoin ilk kripto para birimi olarak karşımıza çıktı. Bitcoin ile birlikte diğer kripto para birimleri de teker teker ortaya çıkmaya başladı. Dijital para piyasasının oluşması ile birlikte yüzlerce kavram hayatımıza girmiş oldu. Bunlardan biri de son zamanlarda popüler sorusu olan altcoin nedir oldu.

Altcoin Nedir? Ne İşe Yarar?

altcoin nedir ne işe yarar

Altcoin; bitcoin’in piyasaya sürülmesinden sonra oraya çıkan kripto para birimlerine verilen genel bir isimdir. Bu kullanılan terim “alternatif coin” kelimesinin kısaltılmış halinden oluşur.Ethereum, Litecoin, Ripple, Dash ya da diğer herhangi bir kripto para birimi altcoin kategorisine girer. Altcoin kategorisine girmeyen tek kripto para birimi bitcoindir. Bilindiği üzere ilk kripto para birimi bitcoindir. Bitcoinin piyasadaki olağanüstü başarısı ve yatırımcılarına getirmiş olduğu kâr, 5000’den fazla altcoin oluşmasına sebep oldu.

Peki bitcoin bu kadar başarılı olduysa neden diğer kripto para birimleri oluşturuldu? Cevabı yine sorunun içinde gizli. Başarılı olan bitcoinden daha başarılı, daha fazla yatırımcıyı çekecek bir versiyon oluşturulmaya çalışıldı. Nitekim diğer altcoinler, bitcoin kadar olamasa da kripto para piyasasında ciddi başarılar elde ettiler ve etmeye devam ediyorlar. Kim bilir, belki yakın zamanda bitcoin tahtını başka bir kripto para birimine devredebilir.

Altcoin nedir, ne işe yarar gibi sorulara cevap bulduysak biraz da altcoinlerin avantajları ve dezavantajlarına değinelim.

Altcoinler, Bitcoinden Daha mı Avantajlı?

altcoin avantajları nedir

Çoğu altcoinin ortak olumlu özellikleri mevcuttur. Bitcoinden daha avantajlı ya da daha avantajsız diye genel bir kanıda bulunamayız fakat altcoinlerin, bitcoinlere göre avantajlı olduğu bazı noktalar mevcut. Bunlardan bazıları ise şunlardır:

  • Konfor ve kullanılabilirlik sağlarlar.
  • Yüksek likidite sunarlar.
  • Kullanıcı ve işlem gizliliği büyük derecede önemlidir.
  • Madencilik ekipmanları ucuzdur.
  • İşlem hızları, bitcoinden daha yüksektir.
  • Finansal araçlara istikrarlı erişim sunarlar.
  • Algoritmaların ve programların kodunda değişiklik imkanı tanırlar.
  • Madencilik her geçen gün hızlanır.

Altcoinlerin Dezavantajları Nelerdir?

kripto para yatırım rehberi

Altcoinler her ne kadar birçok ortak avantajı yatırımcılarına sunsa da her kripto para biriminin kendine has eksiklikleri mevcuttur. Fakat bilmeniz gereken  ortak dezavantajları da şunlardır:

Yüksek Güven Kaybı Riski

Potansiyel altcoin oranı, yatırımcıların gösterdiği ilgiye bağlıdır. Fakat küçük bir hata durumu ya da geçici bir istikrarsızlık dahi, yatırımcıların panik yapması için yeterli olabilir. Çok ümit veren, yükselmesinden emin olduğunuz altcoinler saniyeler içinde çok fazla değer kaybedebilir, hatta piyasadan bile silinebilir. Altcoinler olarak bahsettiğimiz diğer kripto para birimleri için belki de en önemli dezavantaj budur, hızlı bir şekilde güven kaybı oluşturur ve beklenildiğinden çok daha fazla zarara uğratabilir.

Sert Dalgalanmalar

Kripto para yatırımcıları; piyasadaki önemli gelişmelere, siyasi hareketlere, politik olaylar ve önemli ticari faaliyetlere anında tepki verebilirler. Dijital bir piyasaya yatırım yapacaksanız; dijital piyasanın getirdiği “ani tepkileri” de her zaman göz önünde bulundurmalısınız. Olumlu ya da olumsuz bu “ani tepkiler” altcoinler üzerinde sert dalgalanmalara neden olabilir. Keskin fiyat dengesizliği, blok zincirinde önemsiz olarak görülür fakat fiyatlarda ciddi değişimlere neden olabilir. Piyasada oturmuş kripto para birimleri için çok bir anlam ifade etmeyen bu sert dalgalanmalar, henüz piyasada kendini göstermiş olan altcoinler için birer ölüm fermanı olabilir. Bu nedenle genç altcoinlere yatırım yaparken sert dalgalanmalardan nasıl kurtulabileceğinizin planını da yapmanız gerekir.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.