Biontech mi Sinovac mi? Hangisini yaptırmalıyız? Çin ve Alman aşısı arasındaki farklar
  • ekoayrıntı
  • Covid-19
  • Biontech mi Sinovac mi? Hangisini yaptırmalıyız? Çin ve Alman aşısı arasındaki farklar

Biontech mi Sinovac mi? Hangisini yaptırmalıyız? Çin ve Alman aşısı arasındaki farklar

ABONE OL
1 Nisan 2021 12:49
Biontech mi Sinovac mi? Hangisini yaptırmalıyız? Çin ve Alman aşısı arasındaki farklar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

22 yıl önce Çin’de kurulan ve kurulduğu günden itibaren ilaç ve aşı geliştiren Sinovac aşısı ülkemizde kullanılan aşıdır. 60 yaşının üstünde olanlar ve  sağlık çalışanlarının yaptırdığı aşı Sinovac’ın neredeyse hiçbir yan etkisi bulunmuyor. 21 yıllık tecrübesi ile kısa sürede üretilen koronavirüs aşısı Çin’den ülkemize kadar getiriliyor. Dünyada gelişmiş ülkeler arasında Çin aşısını tek başına kullanan ülke Türkiye’dir.


ALMAN BİONTECH AŞISI TEK DOZ MU YAPILACAK?

Bugün yapılan açıklamada 2.5 milyon doz Alman Biontech aşısının Türkiye’ye getirildi ve toplamda elimizde 4.5 milyon doz Biontech aşısının olduğu açıklandı. Alman aşısını isteyen herkes yaptırabilecek mi? Bu sorunun cevabı bilinmiyor ama Sağlık Bakanlığı’nın konu ile ilgili olarak birkaç hafta içerisinde konuya açıklık getirmesi bekleniyor. Alman menşei Biontech aşısının tek doz uygulanacağı söylentileri dolaştığı için de vatandaşlar aşı konusunda ciddi araştırma yapıyor.

Koronavirüse karşı antikor üreten bu aşıların üretim şekilleri farklıdır. Bazı aşılar mRNA, bazı aşılar ise inaktif denilen zayıflatılmış virüs enjektesi olarak açıklıyor. Biontech aşısı yüzde 95 oranında, Sinovac aşısının ise yüzde 90’dan fazlası başarı sağladığı yönünde istatistikler var. Hangi aşıyı yaptıracağız diye merak etmenize gerek yok çünkü her aşı bizi hastalığa karşı koruyacaktır. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan gelecek açıklamayı bizde sizin gibi bekliyoruz.Sözcü’den İsmail Saymaz’a konuşan Prof. Dr. Kayıhan Pala, Türkiye’de 60 milyon kişinin aşılanmasının hedeflendiğini, 27 Mart tarihi itibariyle 6.4 milyon kişinin aşılandığını belirtti.

Toplumun henüz yüzde 11’inin aşılandığını belirten Pala, “aşıyla kısa zamanda koruma sağlamanın” mümkün olmadığını söylüyor:

“Sinovac’ın hastalık geçirilmesine karşı koruma oranı yüksek değil. Nitekim, sağlık çalışanlarında ve toplumda ikinci doz aşıyı olduğu halde hastalananlar var. Aşının koruyuculuğu yüzde 50 civarında. İnsanlar hastalığa yakalanmaya devam ettikçe toplumsal bağışıklık eşiğini yakalamamız mümkün değil bu aşıyla. İkincisi, Sinovac’ın yeni varyantlara etkisine dair bilimsel çalışma yok.”

Sinovac aşısının üçüncü faz sonuçlarını açıklayan Hacettepe Üniversitesi, daha önce yüzde 90’nın üzerinde olduğu açıklanan aşının etkililiğinin yüzde 83.5, hastanede yatışı engelleme oranının ise yüzde 100 olduğunu duyurmuştu.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.