Alışveriş devi Zara’nın karı yüzde 70 oranında düştü!

Alışveriş devi Zara’nın karı yüzde 70 oranında düştü!

ABONE OL
12 Mart 2021 20:38
Alışveriş devi Zara’nın karı yüzde 70 oranında düştü!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alışveriş devlerinden birisi olarak bilinen Zara, pandemi nedeniyle etkilenen şirketlerden birisi oldu. Her yıl milyonlarca dolar kar eden şirketin bu yıl pandemide yaşanan birtakım aksilikler nedeniyle kar payının ciddi oranda düştüğü tespit edildi.


Pandemi döneminde Zara’nın pek çok ülkede mağazaları uzun süre kapalı kaldı. Online satışın olmasına rağmen mağazaların kar oranını ciddi oranda etkilediği belirlenmiş oldu. Talebin bu süreçte azalması nedeniyle 2020 yılında elde edilen kar oranının diğer yıllara göre yüzde 70 oranında düştüğü ve kar payının 1.1 milyar euroya gerilediği öğrenildi.

Pandemi Alışveriş Devini Olumsuz Etkiledi!

Alışveriş sektörüne yönelik kısıtlamalar özellikle Avrupa’da ciddi oranda uygulanmaya başladı. Bu durumda Avrupa ülkelerinde yılın büyük bir kısmında alışveriş markaları mağazalarını kapatmak zorunda kaldı. Ancak yıl sonuna doğru Indıtex grubu mağazalarını kontrollü olmak şartıyla açmaya başladı. Tüm grubun kar oranı dördüncü çeyrekte yüzde 53 oranında düştü. Toplam kar oranı 435 milyon euroya kadar geriledi.

Online satışların bu dönemde gerçekleşiyor olması zararın meydana gelmesini engelledi. Şirketin yapılan analizler sonucunda pandemi olmaması durumunda yıl boyunca 1.3 milyar Euro net kar açıklayacağı düşünülüyordu. Salgının olumsuz etkilerinin dengelenmesi aşamasında özellikle online satışların etkisinin yüksek olduğunun altı bir kez daha çizildi.

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.