Alibaba için rekor rekabet cezası geldi

Alibaba için rekor rekabet cezası geldi

ABONE OL
10 Nisan 2021 22:05
Alibaba için rekor rekabet cezası geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çin Rekabet Kurumu tarafından bir süre önce şirketler için bir rekabet düzenlemesi ve incelemesi başlatılmıştı. Bu inceleme dosyası içerisinde dikkat çeken şirketlerden birisi de Alibaba oldu. Çinli perakende devi olarak anılan Alibaba için kötü sayılabilecek bir haber verildi. Pazar üzerinde kurmuş olduğu hükümetin yıllar boyunca kötüye sürüklediğini ortaya koymuş oldu.


Rekabet Kurulu tarafından Alibaba için Aralık ayında bir soruşturmanın başlatıldığı belirtilmişti. Perakende pazarı üzerinde ciddi bir hakimiyet kurduğu belirlenmişti. Bu hakimiyeti olumsuz yönde kullandığı ortaya çıktı. Alibaba’nın bu süreç içerisinde 18.2 milyar yuanlık ceza ödemesine karar verildi.

Rekabet Cezası Ağır Geldi!

Alibaba tarafından geçtiğimiz günlerde tarihin en büyük halka arzının gerçekleştiği belirlenmişti. Toplam 37 milyar dolarlık halka arzın ardından şirket tarafından atılan adımlar çok konuşulmuştu. Ancak bu dönemde Çin’de bulunan piyasa yapıcılarının ülkede bulunan tekelleşme karşıtı yasaları sıkılaştırma niyetinde oldukları belirlendi. Yasaların sıkılaştırılmasının hemen ardından süreç hakkındaki denetimlerin de arttığı belirlendi. Denetimlerin artmasının hemen ardından aynı zamanda Ant’ın sahibi olarak da anılan Alibaba için ceza geldi. Cezanın miktarı 2.75 milyar dolar olarak belirlendi. Bu rakam bir anlamda rekor ceza olarak belirlendi.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir