Alan Yatırım / 22 Mart 2021 Dolar Yorumları ve Analizleri

Alan Yatırım / 22 Mart 2021 Dolar Yorumları ve Analizleri

Döviz kurları bu haftaya oldukça hareketli başladı. Borsa’da yaşanan kayıp ve işlem durdurma işlemlerinde de döviz kurunun payı bulunuyor. Alan Yatırım, haftanın başlangıç günü ile ilgili analiz ve yorumlarını, Günlük Bülten üzerinden paylaştı.

ABONE OL
22 Mart 2021 13:14
Alan Yatırım / 22 Mart 2021 Dolar Yorumları ve Analizleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz hafta cumartesi günü, Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı kararnamesi ile TCMB başkanı Naci Ağbal görevden alındı ve onun yerin Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirildi. Kasım ayından bugüne kadar Merkez Bankası ve piyasalar arasındaki iletişimin pozitif yönde olması, TL varlıklarda bulunan envanterin, güçlenme eğilimi göstermesini sağladı.


Yapılan başkan değişikliğinin ardından, TCMB’nin artan kredibilitesi konusunda belirsizlik ve tedirginlik oluştu. Asya piyasalarının dün gece açılışında, TL varlıklar üzerinde ciddi ve sert bir satış baskısı ortaya çıktı. Dolar/TL paritesi kısa sürede 8,50 TL seviyelerini gördü. Bu yükselişin ardından işlem hacimlerinin ve hareketlerinin artması ile dolar kuru da geriye gelerek oturmaya başladı.

Piyasaların açılmasıyla dolar işlem hacimleri arttı

Türkiye’de bankalararası para piyasalarının açılması sonucunda, işlem hacimleri arttı ve Dolar/TL kurundaki hareketlerin bir miktar daha yerine oturması beklenebilir. Yeni TCMB başkanı ve Hazine Bakanı Lütfi Elvan’ın verdiği mesajlar piyasalarda sakinleşme etkisi yarattı gibi görünse de bozulan güven algısı nedeniyle önümüzde süreçte Dolar/TL kurunda yukarı yönlü baskının devamı beklenebilir.

Kaynak: Alan Yatırım Günlük Bülten

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.