Akaryakıt istasyonlarında yeni nesil ödeme sistemi başlayacak

Akaryakıt istasyonlarında yeni nesil ödeme sistemi başlayacak

ABONE OL
24 Mart 2021 22:44
Akaryakıt istasyonlarında yeni nesil ödeme sistemi başlayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akaryakıt istasyonlarında araç sahiplerinin araçlarına yakıt almak için uyguladıkları ödeme sistemlerinin yeni dönemde tarihe karışması bekleniyor. Bu süreçte Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan yeni bir düzenleme sonrasında Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği yeniden düzenlenmiş oldu. Son olarak Resmi Gazete’de yayımlanarak hayata geçirildiği belirlendi.


Yeni düzenlemenin akaryakıt istasyonlarını ve dolayısıyla araç sahiplerini yakından ilgilendirdiği açıklandı. Artık yeni sistemle geliştirilmiş ödeme kaydeden cihazların kullanılması bekleniyor. Akaryakıt istasyonlarında araçlara yakıt veren pompaların bu sistemle birlikte ünitelere bağlanmasına karar verildi.

Elektronik Ortamda Veriler Kaydedilebilecek

9 3 10 2

Tebliğin gerçekleştirilmesinin ardından akaryakıt istasyonları için ödeme sistemleri yeni nesil ödeme kaydedici sistemlere hızlı bir şekilde dönüştürülecek. Cihazlar ve pompalar üzerinden yapılan satış sonrasında mali bilgilerin tamamı herhangi bir karışıklık olmasını engellemek, güvenli ödeme sistemlerinin geliştirilmesi için elektronik ortam üzerinden bildirilecek.Cihazların süreci kaydetmesinin ardından bir fiş üretimi gerçekleştirilecek. Gerekli raporlamalar ise GİB tarafından belirlenmiş olan standartlar çerçevesinde anlık olarak toplanabilecek. Yeni nesil ödeme sisteminde akaryakıt istasyonuna gelen araçların plaka numaraları ve akaryakıt tutarı girilecek. Bu bilgilerin girilmemesi halinde herhangi bir şekilde akaryakıt verilmeyeceği belirtildi. Taşıtlara yapılmayan, bidonla ya da varille yapılan benzin satışlarında ise yine cihaza plakasız olarak müşterinin adı soyadı ve kimlik bilgileri girilecek. Bu süreçte ödemelerin daha güvenilir bir hale getirilmesine karar verildi.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.