Akaryakıt fiyatlarında tavan fiyat uygulaması sona erecek

Akaryakıt fiyatlarında tavan fiyat uygulaması sona erecek

ABONE OL
6 Mayıs 2021 09:44
Akaryakıt fiyatlarında tavan fiyat uygulaması sona erecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, akaryakıt fiyatları hakkında yeni bir düzenleme gerçekleştirmişti. Gelen şikayetleri değerlendiren EPDK, son zamanlarda akaryakıt şirketlerinin vatandaşa yansıttığı gizli zamlarının bulunduğunu dile getirmişti. Bu şikayetlerin doğruluğunu belirleyen kurum bir süreliğine akaryakıt fiyatlarında tavan fiyat uygulamasının getirilmesine karar verdi.


Merkez Bankası tarafından yayınlanan ‘Nisan Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’ çerçevesinde gıda dışında bulunan tüm kategorilerde yıllık enflasyon oranlarının gözle görülür ciddi bir yükseliş içerisine girdiğini belirtti. Özellikle enflasyonda yaşanan artışa en büyük katkının enerji alanında yapıldığı da belirlenmiş oldu. Daha önce EPDK tarafından akaryakıt sektörü için alınmış olan tavan fiyat uygulaması sayesinde enerji fiyatlarının yatay seyirde ilerlediği belirlendi.

Tavan Fiyat Uygulaması 17 Mayıs’ta Bitecek

8 2

Rapor sonrasında gözler akaryakıt fiyatlarındaki tavan fiyat uygulamasına çevrilmiş oldu. Uygulama ilk olarak 17 Mart tarihinde gerçekleştirilmişti. 2 ay boyunca uygulanan kararın bir süresi vardı ve bu sürenin 17 Mayıs tarihinde son bulması bekleniyor.Sektörle birlikte milyonlarca araç sahibi olan vatandaş taban fiyat uygulamasının sona ermesinin ardından akaryakıt fiyatlarının nasıl ilerleyeceğini merak ediyorlar. EPDK tarafından konu hakkında bir açıklama yapıldı. Bu süreçte bir durum değerlendirmesi yapıldığının altı çizildi. Gerçekleştirilen çalışmanın sonuçlarına bakılarak belirli oranda adım atılması bekleniyor. Daha önceki yıllarda da akaryakıt fiyatlarında tavan fiyat uygulaması gerçekleştirilmişti. Ancak bu uygulama süresinin sona ermesi ile birlikte son bulmuştu. Şimdilerde de aynı durumun yaşanması bekleniyor.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.