Ak Yatırım Koza Altın İçin Hedef Fiyat Yükseltti

Ak Yatırım Koza Altın İçin Hedef Fiyat Yükseltti

Önde gelen aracı yatırım kuruluşlarından biri olan Ak Yatırım, Koza Altın hissesi için belirlemiş olduğu hedef fiyatını 121TL'den 122,40TL'ye yükseltti.

ABONE OL
30 Nisan 2021 11:12
Ak Yatırım Koza Altın İçin Hedef Fiyat Yükseltti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Önde gelen aracı yatırım kuruluşlarından biri olan Ak Yatırım, Koza Altın hissesi için belirlemiş olduğu hedef fiyatını 121TL’den 122,40TL’ye yükseltti.


Koza Altın geçtiğimiz günlerde gelir raporunu açıkladı. Açıklanan gelir raporuna göre Koza Altın, geçtiğimiz seneye kıyasla yüzde 68 artışla net karını 662 milyon liraya yükseltti. Yüksek net kâr açıklamasının ardından aracı yatırım kuruluşlarından Ak Yatırım, hisse senedi için belirlemiş olduğu hedef fiyatını 121 liradan 122,40 liraya çıkardı.

Ak Yatırım Koza Altın hisse senedi analizinin tamamı ise şu şekilde;

Koza Altın 1Ç21’de net karını geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %68 artışla 662mn TL’ye yükseltti.Net karın yıllık bazda yükselmesinde şirketin 6,7mlyr seviyesindeki nakit varlıklarından elde ettiği artan faiz ve kur farkı gelirleri etkili oldu. Koza Altın’ın net karı, bizim 574mn TL ve piyasa beklentisi (medyan) 568 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşti. Buna ek olarak, şirket 24.7mn TL’lik ertelenmiş vergi geliri kaydetti. Net kar tarafındaki yukarı yönlü sapmaya karşın şirketin faaliyet karlılığı beklentilerin altında kaldı.

Şirketin altın üretimi yıllık bazda %13 azalarak 62,5 bin ons seviyesine geriledi. Burada Kaymaz maden sahasında azalan rezervlere bağlı olarak yaklaşık %50 azalan üretim önemli rol oynadı. Mastra maden sahasından ise bu çeyrek üretim katkısı gelmedi.

Yeni keşiflerin yokluğunda, bu iki maden sahasından ileriye dönük sınırlı katkı öngörüyoruz. 1Ç21 net satışları tahminlere (AK tahmini: 860mn TL ve Piyasa 842mn TL) biraz büyük ölçüde paralel gerçekleşti. Düşen üretime karşın altın fiyatlarında TL bazında yıllık % 40 artışın olumlu katkısıyla şirketin satış gelirleri yıllık bazda %22’lik artış gösterdi. Diğer yandan, altın fiyatı kaynaklı düşük baz etkisi önümüzdeki çeyreklerde söz konusu olmayacak. 1Ç21 FAVÖK geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %1 azalış ile 413mn TL’ye geriledi ve beklentilerin (AK tahmini: 486mn TL ve Piyasa: 489mn TL) altında gerçekleşti. Ons başına nakit maliyetler, 1Ç20’deki 631 dolar seviyesinden, 2Ç21’de 917 dolara yükseldi (4Ç20 nakit maliyet 1050 dolar). 1Ç20’de 38,5 milyon TL olan devlet hakkı (royalty) gideri, 2020’nin Eylül ayında royalty ücretlerine uygulanan %25 artış ve artan altın fiyatları nedeniyle 1Ç21’de 72,5 milyon TL’ye yükseldi.

Devlet’in cirodan aldığı payın (royalty) oranı altın fiyatlarına göre belirlemiş durumda. Daha yüksek fiyatlar için daha yüksek oranlar uygulanıyor. Buradaki ek artışın ons başına yıllık 50 dolar seviyesinde ek nakit maliyet getirdiğini hesaplıyoruz. Bu, şirket için devamlılığı olan bir gider olsa da yıllık bazda üretim tarafından gelen bir maliyet artışını yansıtmıyor. Buna ek olarak, şirketin genel yönetim ve Ar-Ge harcamalarında sırasıyla% 97 ve %81 artış gerçekleşti. Daha yüksek Ar-Ge, şirketin mevcut rezerv tabanını genişletmek için artan sondaj çalışmalarının bir yansıması. Şirket bunun kısmen olumlu sonuçlarını 2020 yılında gördü. Koza Altın, genel yönetim giderleri tarafında ise harcama kalemleri kırılımını paylaşmıyor. Diğer yandan 2019’da yaklaşık 6mnn TL olan bağış ve reklam harcamaları, 2020’de 73mn TL’ye yükselmişti. 1Ç21’de bu tarz giderlerin devam etmiş olabileceğini düşünüyoruz. Operasyonel giderlerde normalin üzerindeki artışın da yaklaşık 100 dolar seviyesinde ons başına ek nakit maliyet getirdiğini hesaplıyoruz.

Web sitemizde yayınlanmış hiç bir içerik yatırım tavsiyesi belirtmemektedir. Bu sebeple, yaptığınız yatırımlardan kar istenmediği gibi yatırım sonucu oluşan kayıplarda da sorumluluk hiçbir şekilde kabul edilmemektedir. Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. – ekoayrıntı.com


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir