ABD’nin Çinli Şirket Denetimi Artıyor! Kurala Uymayanlar Borsadan Çıkarılacak
  • ekoayrıntı
  • Güncel
  • ABD’nin Çinli Şirket Denetimi Artıyor! Kurala Uymayanlar Borsadan Çıkarılacak

ABD’nin Çinli Şirket Denetimi Artıyor! Kurala Uymayanlar Borsadan Çıkarılacak

ABD borsalarının açılması ile beraber, Çinli firmalar gündemi sarsmaya başladı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, mevcut denetim standartlarına uyum sağlamayan Çinli firmaların, ABD borsalarından çıkarılacağını söyledi.

ABONE OL
6 Mayıs 2021 23:06
ABD’nin Çinli Şirket Denetimi Artıyor! Kurala Uymayanlar Borsadan Çıkarılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amerika Birleşik Devletleri’nde borsanın açılmasının ardından, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yeni bir açıklama yayımladı. Yapılan açıklamaya göre, eski ABD Başkanı Donald Trump tarafından, 2020 Aralık ayında imzalanan, Çinli firmaların ABD borsasından çıkarılmasına olanak sağlayan “Yabancı Şirketler Sorumluluk Yasası” uygulamaya alındığı iletildi.


Trump’ın başkanlıktan ayrılmadan önce imzaladığı yasa kapsamında, yabancı şirketler, ABD Kamu Muhasebesi Gözetim Kurumu’nun denetimlerine art arda 3 sene uymamaları halinde Amerikan borsalarından çıkarılabiliyor.

Hedefinde Çinli şirketlerin olduğu düşünülen yasanın, Alibaba, Baidu, Pinduoduo ve PetroChina gibi başlıca firmaları etkisi altında bırakabileceği belirtiliyor. Ayrıca yasa, borsada bulunan kamu şirketlerinin yabancı, farklı bir hükümetin kontrolü altında olup olmadığını da açıklamasını gerektiriyor.

Geçtiğimiz haftalarda New York Borsası, Ocak ayı itibariyle China Unicom, China Telecom ve China Mobile şirketlerinin borsadan çıkarılacağını açıklamıştı.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.