ABD’li hedge Fonun Zora Düşmesiyle Nomura ve Credit Suisse Zararla Karşı Karşıya
  • ekoayrıntı
  • Borsa
  • ABD’li hedge Fonun Zora Düşmesiyle Nomura ve Credit Suisse Zararla Karşı Karşıya

ABD’li hedge Fonun Zora Düşmesiyle Nomura ve Credit Suisse Zararla Karşı Karşıya

ABONE OL
29 Mart 2021 21:02
ABD’li hedge Fonun Zora Düşmesiyle Nomura ve Credit Suisse Zararla Karşı Karşıya
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Japonya menşeili Nomura ve İsviçre menşeili Credit Suisse şirketleri, Amerika Birleşik Devletleri’nde hedge fonun teminat tamamlama çağrısına cevap vermeyip temerrüde düşmesi sebebiyle büyük zararlar ile karşı karşıya gelmiştir. Her iki şirket tarafından yapılan açıklamaya göre brokerlik hizmeti sunan bir müşterilerinin geçtiğimiz haftalarda teminat tamamlama çağrısının ardından temerrüde düşmesi ile ciddi zararlar yaşayabileceklerini belirmişti.


Nomura’dan yapılan açıklamada, ABD’deki yan kuruluşlarından birinin ABD’li bir müşteriyle yapılan işlemlerden kaynaklanan önemli bir zarara maruz kalabileceği aktarıldı.

Olası zararın kapsamının ve mali sonuçlar üzerindeki etkisinin değerlendirildiğine işaret edilen açıklamada, müşteriye karşı hak talebinin tahmini tutarının 26 Mart itibarıyla yaklaşık 2 milyar dolar olduğu kaydedildi. Açıklamada, bu tahmini tutarın piyasa fiyatlarındaki dalgalanmalara bağlı olarak değişebileceği vurgulandı.

Nomura ve Credit Suisse dışında başka bankaların da fona ait pozisyonlardan çıktıkları kaydedildi

Credit Suisse’den yapılan açıklamada ise ABD merkezli bir hedge fonun geçen hafta teminat tamamlama çağrısına uymadığı aktarıldı. Fonun teminat tamamlama çağrısını karşılayamamasının ardından, Credit Suisse ve bazı diğer bankaların bu pozisyonlardan çıkma sürecinde olduğuna işaret edilen açıklamada, bu durumdan kaynaklanan zararın boyutunun belirlenmesi için erken olduğu ifade edildi.  ABD basınında yer alan haberlerde ise ismi açıklanmayan ve finansal açıdan zor duruma düşen hedge fonun New York merkezli Archegos Capital olduğu belirtildi.Küresel bankaların söz konusu fonun teminat tamamlama çağrısına uymayıp temerrütte düşmesi nedeniyle büyük zararlarla karşı karşıya kalmasının ardından New York borsasında bankacılık hisseleri değer kaybetti ancak bu durumun finansal piyasalar üzerindeki etkisi sınırlı kaldı.

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.