ABD’den Rusya’ya Ek Yaptırım Talebi

ABD’den Rusya’ya Ek Yaptırım Talebi

Avrupa Birliği Komitesi’nin bugün açıkladığı yaptırım kararlarının ardından ABD, Rusya için ek yaptırım talebinde bulunacağını açıkladı.

ABONE OL
6 Mayıs 2021 23:06
ABD’den Rusya’ya Ek Yaptırım Talebi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna olayları nedeniyle Rusya’ya yaptırım uygulayan Avrupa Birliği’nin bugün açıkladığı karar neticesinde, Rusya’ya uygulanan kısıtlamalar için ek yaptırım talebinde bulunacak. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, ortak yaptırım taleplerinin olacağını iletti.


Rusya dostça kalmak istemiyor

Danışman Sullivan, bugün düzenlediği toplantıda şu ifadelere yer verdi:

“Rusya, dostça olmayan adımlar atmakta ısrarcı. Bu nedenle Avrupa Birliği’nden bu ülke ile ilgili ortak yaptırım geliştirme talebinde bulunacağız. Başkan Joe Biden’ın düşüncesi de bu yöndedir.

Rusya ve Çin’e bakarsanız Biden, Avrupalılarla ortak çalışmalar da dahil, Rusya’ya yönelik sert politikalar uygulamada ısrarcı. Rusya’nın tüm kötü niyetli eylemlerine fazladan yanıt verme planı yapıyoruz.”Quad toplantısı tarihte bir ilk

Biden başkanlığında toplanan, Hindistan, Avustralya ve Japonya liderleri ile yapılan “Quad” görüşmesinin tarihte bir ilk olduğunu dile getiren Sullivan, gerçekleştirilen toplantıda, “Açık ve özgür bir Hint – Pasifik Bölgesi” durumunun altının çizildiğini aktardı.

Toplantı hakkında da konuşan Sullivan, “Başkan Biden ve mevkidaşları, otokrasi ve demorasi arasındaki rekabete dikkat çekti. Aksaklıkları ve kusurları olsa da demokrasinin insanların ekonomik, sosyal ve teknolojik sıkıntılarına yanıt verecek en iyi sistem olduğu konusunda mutabık kalındı” değerlendirmesinde bulundu.

ASEAN ülkeleri için 1 milyar doz aşı takviyesi

Gerçekleştirilen toplantının asıl ana konusunun Çin’den daha çok Covid-19 salgını olduğunu dile getiren Sullivan, “4 lider, büyük bir ortak karara vardı. Hindistan’ın üretim gücü, ABD’nin teknolojisi, Japonya ve ABD’nin finansal desteği, Avustralya’nın lojistik kapasitesi ile bu 4 ülke, ASEAN ülkelerine 1 milyar doza kadar aşı sağlaması gerektiği konusunda da ortak karar alındı” dedi.

Son zamanlarda Microsoft’a yönelik gerçekleşen siber saldırıların arkasında Çin’in olabileceği konuşuluyor, siz ne dersiniz? Sorusu üzerine Sullivan, “Şimdi bu konu hakkında net bir şey söylemem mümkün değil fakat araştırmalarımız tüm hızıyla sürüyor” cevabını verdi.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.