ABD Konutlarındaki Artış Son 15 Yılın Zirvesinde

ABD Konutlarındaki Artış Son 15 Yılın Zirvesinde

ABONE OL
30 Mart 2021 17:11
ABD Konutlarındaki Artış Son 15 Yılın Zirvesinde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amerika Birleşik Devletleri, Ocak 2021 tarihinde açıklanan düşük konut kredisi oranlarının etki etmesi ile beraber konut fiyatlarında son 15 yılın en yüksek artışını kaydetti.


SP CoreLogic Case-Shiller ulusal konut fiyat endeksinde yüzde 11,2 oranında bir artış görüldü. Yükselen konut fiyatları, 2006 Şubat ayından beri en yüksek rakamlarda. Bloomberg tarafından yapılan ABD konut fiyatlarının artışı ile ilgili haberde, ekonomistlerin medyan tahminini yüzde 10,5 olduğu belirtildi.

2006 yılından beri en yüksek artış

Araştırılan konut fiyat endeksi Ocak 2021 tarihinde yüzde 10,9 artış gösterirken, Aralık 2019 tarihinde bu oran yüzde 9,9 civarındaydı. 20 ilde konut fiyat endeksine bakıldığında ise yüzde 11,1 oranına yükseldi.

İl bazında en yüksek artışın yaşandığı yer yüzde 15,8 ile Phoenix oldu. Ardından yüzde 14,3 ile Seattle ikinci sırada yer alırken San Diego yüzde 14,2 oranında artış ile üçüncü sırada yer aldı. Amerika Birleşik Devletleri’nde aniden artışa geçen konut fiyatları, küresel piyasalarda da yer buldu.Global piyasaları inceleyen ekonomistler konu hakkında yakında revize bir rapor yayınlayacaklarını dile getirdi.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.